Kasumit taotlevate hospiitside poolt pakutavad kehvad teenused peaks ettevaatlikuks tegema ka neid, kes Eestis meditsiini ja hooldust üha enam erakätesse mängida tahavad, kirjutab Terviseleht.

Hospiitsid kuuluvad USAs üha enam erakapitalil põhinevatele ja ka börsil kaubeldavatele ettevõtetele. Weill Cornell Medicine’i teadlased leidsid, et kasumit taotlevate hospiitsite tulemused on oluliselt halvemad kui mittetulundusühingute omanduses olevatel hospiitsidel. Peaaegu 75% USA programmidest, mis hoolitsevad viimase eluetapi patsientide eest, on kasumit taotlevad. See peaks mõtlema panema ka neid, kes Eestis meditsiini ja hooldust üha enam erakätesse mängida tahavad.

 

Mis on hospiits?

 

Hospiits kontseptsioonina on väga vana, ulatudes tagasi keskaega, mil hospiitsideks nimetati palveränduritele ja teistele teelolijatele loodud puhkepaiku. 19. sajandi lõpust alates on hospiitsid kujunenud surijate viimase hoolduse kohtadeks ja seda esmalt Iirimaal, siis Inglismaal. 40 aastat tagasi, 1967. a., alustas Londoni lõunaosas tööd esimene kaasaegne, Dr. Cicely Saundersi (1918-2005) poolt loodud St. Christophers’ Hospice. Tänaseks on pioneerina alustanud St. Christophers’ hospiitsist välja kasvanud ülemaailmne hospiitsliikumine, muutes üldsuse suhtumist surma ja suremisse. Loe täpsemalt.

 

Mida peaks tegema, et raha ei kahjustaks hooldust?

 

Uuring, mis avaldati 18. novembril ajakirjas Journal of American Medical Association, rõhutab vajadust poliitiliste sekkumiste järele, mis keskenduksid hospiitside tegevuse läbipaistvuse ja vastutuse suurendamisele. “Haavatavate patsientide kaitsmiseks peaksid poliitikakujundajad rakendama rangemaid aruandlusnõudeid omandisuhete muutmise kohta ja jõustama rangemaid järelevalvemeetmeid, tagades, et rahalised stiimulid ei kahjustaks patsientide elulõpuravi,” ütles vanemautor dr Robert Tyler Braun, Weill Cornell Medicine’i teadlane. Uuringu esimene autor oli Alexander Soltoff, Emory ülikooli magistrant.

Teadlased analüüsisid andmeid 2021. aasta jaanuarist kuni 2022. aasta detsembrini. Patsiendihoolduse kvaliteedi hindamise riiklik organisatsioon CAHPS küsitles hospiitsis surnute hooldajaid telefoni ja posti teel. Uurijad võrdlesid suhtust, õigeaegset hooldust, pereliikmete austavat kohtlemist, sümptomite leevendamist, koolitust jne. 

 

Vaid veerand hospiitsidest ei taotlenud väljajagatavat kasumit

 

2676 hospiitsist kuulus ligikaudu 25% erakapitalile ja avalikult kaubeldavatele ettevõtetele ning 40% muud tüüpi eraomandis olevatele tulu taotlevatele asutustele. Kuigi ainult 25% küsitletud hospiitsidest olid mittetulunduslikud, pakkusid nad kõrgeima hinnanguga kvaliteetset hooldust, sealhulgas keskendusid nad valu leevendamisele; mugavusele, väärikusele ja elukvaliteedile.

Leiti, et aastatel 2007–2021 erakapitali investeerimisfondide ja börsil kaubeldavate ettevõtete soetatud hospiitsidel on kõigi CAHPS-i mõõtmiste puhul madalaim tulemuslikkuse reiting. Näiteks oli neil suurem elusalt väljakirjutamiste määr – patsiendid eemaldati hospiitsist, kuna nad ei vastanud enam “tervise halvenemise kriteeriumidele” – ja seejärel registreeriti nad hiljem uuesti sisse. See võib olla patsientide jaoks ängistav ja tekitada perele tarbetut stressi. Sama praktika toimib ka Eesti pikaravihaiglates, kus tihti solgutatakse patsiente ühest haiglast teise.

 

Kasumi väljaviimine on hospiitside puhul eriti problemaatiline

 

Kuigi ka varasemad uuringud on näidanud kehvemaid kasutajakogemusi kasumit taotlevatel hospiitsidel võrreldes mittetulunduslikega, leiti selles uuringus, et erakapitali või börsil kaubeldavate ettevõtete omandis olevad tulunduslikud hospiitsid on eriti problemaatiline kategooria.

Uuring märkis ka, et küsitletud hospiitsid hoolitsesid 87% Medicare’i hospiitside kasutajate eest. Hospiitside üleminek kasumi taotlemisele avaldab sügavat mõju eriti neile patsientidele, kelle ravi kvaliteet võib kannatada keskendumise tõttu kasumi maksimeerimisele ja stiimulitele tulu teenimiseks.

“Suurem omandisuhete läbipaistvus võimaldaks reguleerivatel asutustel ja peredel teha teadlikke otsuseid, tagades hoolduse kvaliteedi ja aidates hoida hospiitsidel vastutust omandisuhete muutumise korral,” ütles dr Braun.

Viide uuringule.