Kasu- ehk mihklipäev tähistab sügise algust. Tormas on kõneldud, et kasupäeval võisid lapsed viimast korda paljajalu õues joosta – järgmisel päeval pidi algama sügis.

Kasupäeva ilmamärgid ennustavad eeloleva sügise, talve ja isegi kevade ilmasid ja saaki. Näiteks ennustab soe ja kuiv ilm sooja ja kuiva sügist ja talve. Kasupäevane vanakuu lubab lühikest ja noorkuu pikka talve. Kuna tänane päev jääb juba taevakuu teise veerandisse, ei tohiks tali pikalt kesta.

Kasupäeval kaetakse sügisandidest valmistatud roogadega rikkalik toidulaud. Selle päeva eriroad on lambast: tehakse sülti, suppi ja verikäkke.

Koos vaiksete ja sombuste sügisilmadega saabub hingede aeg. Toonela-rahvas tuleb külastama tuttavaid paiku ja omakseid. Kõige sagedamini on hingede aega peetud 06.10. – 03.11. Neljapäeviti, vahel ka esmas- ja teisipäevadel peetakse hingede päevi, mil neile pakutakse süüa ja köetakse sauna.

Hingedeajal hoitakse kodud puhtad ja vaiksed. Müra tekitavad tööd lükatakse edasi ning õhtuti ei töötata sootuks. Neil õhtuil on sobiv mõistatada mõistatusi ja jutustada lugusid.

Ahto Kaasik, www.maavald.ee