Väga praktilised lahendused on katsetamisel mahepõllunduses Suurbritannias ja Šveitsis.

  • Maamajandus
  • 5. veebruar 2018
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Möödunud sügisel külvati katseks 15 Suurbritannia põllule lilleribad, et anda erinevatele putukatele võimalus kaitsta põllukultuure looduslikul moel ja loobuda ohtlikest pestitsiididest.Viieaastast katset juhib Suurbritannia Ökoloogia ja Hüdroloogia Keskus.

Katse lähtub mitmest olulisest asjaolust. Esiteks on pestitsiidide ja neonikotinoidide lai kasutamine mesilastele ja teistele tolmeldajatele hukutava mõjuga. Järelikult on vaja neist mürkidest lahti saada. Põlluservadesse jäetavad metsa- ja rohuribad ei pruugi olla piisav lahendus, sest “biotõrje” ehk kahjurite looduslikud vaenlased ei jõua lihtsalt põllu keskele. Mesilastele ja herilastele sarnanevad sirelased, kahjuritesse oma mune munevad parasitoidid ja ja maapinnal kiiresti liikuvad jooksiklased on näidanud ennast väga võimekate taimekaitsjatena ning nende “kaasamine” isegi suurendab saagikust.

Taimedest, mida sellisele lilleribale külvata, on nimetatud harilikku härjasilma, aasristikut, jumikaid (n rukkilill), täpilist surmaputke meenutavat ravimtaime metsporgandit. Samasuguses katses Shveitsis kasutatakse rukililli, koriandrit, tatart, magunalisi ehk moone ja tilli.

Briti valitsuse teaduslik nõuandja prof Ian Boyd hoiatas möödunud aasta lõpus, et pestitsiidide kasutamine suurtel põllupindadel pole sugugi ohutu nagu seda siiani esitletud on. Pestitsiidide kasutamine tõstab Alzheimeri ja Parkinsoni tõve, vähi, steriilsuse ja arenguhäirete riski inimesel ning põhjustab lisaks muldade ning elurikkuse hävimist. Seega on põlluäärsete ja põldu läbivate ning putukatele sobivate õitsevate taimeribade külvamine suurepäraseks võimaluseks pestitsiididest loobumiseks ning elurikkuse suurendamiseks. Pealegi on see suhteliselt odav ja lihtne - ribad võtavad enda alla kõigest 2% põllu pinnast.