Olete te kunagi mõelnud, kui palju kuusepuid üle maailma leiab oma lõpu jõulude ajal ja vedeleb uue aasta algul lihtsalt luukeredena prügikastide ümber? Või kui palju kulutavad elektrit närviliselt vilkuvad värvilised elektriküünlad, millega kaunistatakse aknaid, rõduääri, majade katuste servasid jne?

Tähtsam kui kaunistused on hoopis tunne – see õrn ja eriline jõulutunne, hoolimine, lähedastele ja kõigile ligimestele meie ümber tähelepanu pööramine, kallitega aja veetmine. Seda ei suuda korvata ükski elektriküünal, kelluke, pärg uksel ega jõulupuu, olgugi kui suur ja uhke tahes.

Et tekiks jõulutunne, ei ole vaja kuuske maha raiuda või meetrite kaupa kulda ja karda koju üles riputada. Pigem tasub leida aega pere või sõpradega piparkookide küpsetamiseks või kaunistuste meisterdamiseks, kaunil lumesajusel õhtul jalutama või piknikule minekuks ning langevate helveste imetlemiseks.

Kõige säästlikum on kaunistada kodu jõuludeks enda valmistatud kaunistustega. Rahaliselt on need kõige soodsamad, kuid väärtus on neil oluliselt suurem kui järjekordsel poest ostetud kuldsel kuulil.

Jõulupuu kommidest, vatipatjadest või plastpudelist

Eestisse tuuakse jõulukuuski nii välismaalt kui kasvatatakse kohapeal. Jõulukuuse kasvatamiseks kulub 8-10 aastat. Nelja aastaga kasvab puu umbes meetrikõrguseks. Kui tõesti on jõulude ajal suur soov näha toanurgas elusat puut, tasub pigem soetada potis kasvav minipuu, näiteks kuusk, kadakas, mänd, elupuu. Need saab kevadel aeda või mujale loodusesse istutada ning kaunistused sobivad külge neilegi.

Jõulupuu - Agnes MännisteSamuti sobib aknale rosmariin – ilusat tumerohelist jõuluvärvi ja levitab pealekauba mõnusat aroomi. Jõulumeeleolu looma sobivad ka muud maitsetaimed või lilled – jõulutähed, -kaktused jt.

Aga kuuse võib ka ise meisterdada. Näiteks leiab selleks palju ideid Hobipunkti Ideepangast. Sealt leiab näiteks veinipudeli korkidest tehtud kuusepuu, heegeldatud, vilditud ja õmmeldud puud jne. Samuti leiab ideepangast ajalehest jõulukaunistuste ja muid ideid. 

Kuuse võib valmistada ka samblast ja käbidest. Selleks tuleb kuuse sisse panna vahtplastist kettad, mässida nende ümber traadiga sammal ja siis torkida traaditud männikäbid samamoodi aluse külge.

Kuuse võib meisterdada ka kommidest. Selleks tuleb kommid torkida nõeltega penoplastist või papist koonuse sisse. Kommikuusepuu õpetuse leiab ka  veebikeskkonnast 24tundi.

Veel jõulukuuskede ideid:

Kaunistusi pesunäppidest sokkide ja munakarpideni

Jõulukaunistuste valmistamiseks on lõputult võimalusi. Kaunistusi saab teha lõngast, niidist ja nööpidest, ajalehe- ja muust paberist, pabermassist, munarestidest, pesupulkadest, polümeersavist, helmestest ja vildist. Viimasest võib näiteks viltida pallid ja tikkida neile peale helmed. Ideid kaunistusteks leiab rohkesti internetist ning kõikvõimalikest käsitöö- ja meisterdamisraamatutest.

Jõulukaunistuste ideid:

  • Sisustusblogis Kodust ja Aiast õpetab Anne-Mai valmistama jõuluehteid kõrvitsaseemnetest annemaile.blogspot.com.

  • Siit leiab paberist 3D lumehelbe valmistamise õpetuse www.wikihow.com

  • Ka Heli õpetab oma blogis, kuidas valmistada paberist 3D lumehelvest www.isetegija.net

  • Blogi Käsitöökas Ema autor õpetab valmistama niidipoolidest ingleid www.isetegija.net.

  • Jõulukuule saab valmistada ka niidist või lõngast. Lõng või niit tuleb liimiga kokku teha ja õhupalli ümber siduda. Õpetuse selliste kuulide valmistamiseks leiab www.isetegija.net ja themagiconions.blogspot.com.

  • Paljudest paberirullidest meisterdatud peen jõuluornament www.reesedixon.com.

  • Munakarbist kellukesed mermaidscreations.wordpress.com.

  • Sokist lumemees childmadetutorials.blogspot.com.

  • Lossipreili õpetab oma blogis www.isetegija.net valmistama jõulukuule penoplastipallidest. Ta teeb palli terava noaga sisselõiked (umbes 8 mm sügavused), näiteks lõikab palli nagu apelsini sektoriteks. Siis teeb ta vaba käega ligikaudsed lõiked vastavalt palli lõigatud kujudele ning lõikab sobivast kangast koos õmblusvaruga tükid välja. Kangatükid surub (mitte nii terava noaga, et kangast mitte katki teha) ääri pidi palli sisselõigete vahele. Lossipreili kaunistab pallid pitsi, paelte, pärlite ja litritega (viimased liimib PVA liimiga). Riputusaasad teeb ta peenikesest traadist. Selliseid kuule tehes saab ära kasutada kangajääke.

  • Lustakaid kaunistusi saab teha ka pesupulkadest lilla-a-design.blogspot.com.

  • Kadri ja Miret ootavad oma blogis iluseesti.blogspot.com jõule ajalehest, nööpidest, vildist ja pitsist valmistatud kaunistuste ning kuivatatud apelsiniviiludega.

  • Omapärased ja vahvad jõuluinglid saab meisterdada pastast www.favretto.net.

  • Jõulukaunistusi võib teha ka tühjade plastpudelite põhjadest en.espritcabane.com.

  • Kakuke meisterdas oma blogis jõuluehteid seisma jäänud nööpidest www.isetegija.net

  • Siit leiab vahvad lõngaga mähitud kaunistused gingerbreadsnowflakes.com.

  • Blogis Loodust Säästev Käsitöö õpetatakse voolima pabermassist loomi ja meisterdama neid ka samblast kakuke-astrid.blogspot.com.

  • Blogis Põrnika Tegemised õpetatakse valmistama niidist lumehelbeid www.isetegija.net.

  • Pabermassist jõulukuulid www.liveinternet.ru.

  • Isetegija.neti pärlimängude õpetustest leiab helmestest lumehelbe tegemise õpetuse: www.isetegija.net.

  • Blogist Made by Eva leiab vilditud leevikeste valmistamise õpetuse madebyeva.blogspot.com.

  • Veel üks imeliste jõulukuulide valmistamise õpetus northridgemedia.net.

  • Inglite ja lumehelveste heegeldamiseks leiab rohkesti mustreid internetist ja heegeldamisraamatutest. Siin mõned näited: picasaweb.google.com/beajullapicasaweb.google.com/dra.picosalonso ja picasaweb.google.com/coelhofs.

  • Kingituste ümber võib heegeldada ise ka karbid, õpetusi selleks leiab siit  picasaweb.google.com/gergelytiborne66.

  • Lumehelbeid on lihtne välja lõigata ka paberist. Rohkesti mustreid leiab selleks siit www.papersnowflakes.com.

  • Eriti säästlikud kuulid kaunistamiseks saab teha ajalehepaberist ja paelast, kortsutades ajalahetüki lihtsalt kokku ja sidudes sellele paela lehviks või riputamiseks ümber.

  • Tühi plekkpurk sobib laternaks või küünlaaluseks, kui torkida sellesse auke.

  • Vanad nööbid võib liimida papist ümmargusele alusele ja ongi väike pärg uksele olemas. Nööbid võib ka üksteise otsa niidile ajada ja siis otsad kokku siduda, nii et tekib samuti pärg.

  • Lõngakeradele võib siduda ümber paela või pitsiriba ning neidki kasutada jõulukuulidena. Samuti saab riputada piparkooke. Vanadele lambipirnidele võib aga päkapikunäod maalida.

Jõulupuu - Agnes Männiste

Jõuluaroomi levitab nelgiteradega pikitud apelsin

Vürtsikat jõululõhna saab tuppa tekitada pomanderi ehk nelgiteradega pikitud apelsiniga. Samuti võib vürtse panna väikeste riidest kotikeste sisse. Keskajal tähendas pomander kotikest või anumakest, mis täideti erinevate aromaatsete ainetega (vürtsidega) ja mida kanti riiete all. Seda selleks, et varjata pahasid lõhnu, sest pesemine polnud just kõige levinum ajaveetmisviis, ja kaitsta end nakkuste eest.

Tänapäeval nimetataksegi pomanderiks igasuguseid anumakesi, mille sees lõhnastatud sisu, nt lõhnakotike või karbike vannitoas, riidekapis ning üsna levinud pomander on ka nelgiteradega pikitud apelsin või mandariin. Puuvili tuleb puhtaks pesta ja nelgiterad sellesse lihtsalt sisse torkida. Selle juures on abiks hambatikk. Kui apelsin ära kuivab, seisab pomander aastaid kena ja lõhnab hästi.

Pomanderi ümber võib siduda nööri või paela, et kaunistust-lõhnastajat saaks ka riputada. Nelgiteradest saab puuvilja peale moodustada kõikvõimalikke kauneid mustreid ja kujundeid. Ilus ja lõhnab hästi!

Jõulupuu - Agnes Männiste

Jõululõhnadeks sobivad nelk, kaneel jt. Küünalde ümber võib siduda kaneelipulgad ning küünlasoojus paneb kaneeli tugevamalt lõhnama. Kaneelipulgad võib ka riputatavateks kaunistuseks kokku siduda. Ideid selleks saab Santa Maria kodulehelt www.santamaria.ee.


*Artikkel ilmus algselt Bioneeri intelligentse egoismi e-õppe 14. peatükis. Liitu e-õppega ja loe igal nädalal erinevatest keskkonnaprobleemidest ning säästva tarbimise ja rohelise eluviisi praktilisest küljest!

Bioneeri Intelligentse Egoismi e-õpe saab teoks tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele.