Tartu Ülikooli Raamatukogu konverentsikeskuses algab reedel, 27. aprillil kell 11 õpilaste keskkonnaprojekti „Uurimusliku õppe projekt „Minu kodukoha veekogu bioloogilised, kultuurilised ja majanduslikud väärtused“ lõppkonverents. Projekti eesmärgiks oli uurida koolilähedase veekogu seisundit ja veekogu rolli inimasustuse kujunemisel, kultuuripärandis, majanduses minevikus, olevikus ja tulevikus.

Projektis osales 43 kooli ja vaatlusi tehti möödunud aasta maist kuni novembrini. Uuringuteks koostasid eksperdid neli vaatlusjuhendit ja kuus küsimustikku ning abimaterjalid, et määratleda veeselgrootuid ja veetaimi. Vaatluste tulemused on koondatud kogumikku. Tulemusi tutvustavad Henn Timm Eesti Maaülikoolist, Liisi Jääts Eesti Rahva Muuseumist ja Elbe Metsatalu Paide Gümnaasiumist.

Sarnaseid veevaatlusi on kooliõpilased varemgi teinud. Kultuurilisi ja majanduslikke aspekte seoses erinevate veekogudega on ilmselt ka varem uuritud, kuid ühele veekogule suunatud kolme valdkonna paralleelsed uuringud olid tõenäoliselt esmakordsed.

„Projekti käigus paranes õpilaste ja õpetajate vaheline koostöö, õpiti aega paremini planeerima, tihenesid sidemed kohaliku omavalitsusega, valmis väike kalaroogade retseptikogu, koguti hulgaliselt materjali uurimistööde kirjutamiseks, iga osaleja sai ühe suure kogemuse, mille väärtus ajas kasvab,“ sõnas keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistik.

Lisaks uurimistulemuste tutvustamisele saavad konverentsil sõna õpilased-õpetajad, et jagada saadud kogemusi. Osalejad saavad oma teadmisi täiendada ja proovida käeosavust kuues töötoas.

Projekti toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. Projekti materjalidega saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel http://www.keskkonnaamet.ee/teenused/keskkonnaharidus-2/veekogude-uurimise-projekt/