Looduskaitsekuu traditsioonilised matkad toimuvad maikuus üle terve Eesti. Keskkonnaamet ootab matkalisi 20., 22. ja 23. mail rahvusparkidesse ja Lääne-Eesti saarte biosfääri programmialale.
- Keskkonnaharidus
- 18. mai 2021
- Foto: Matk Peräjärvel/Helen Kivisild
Nii nagu on looduse poolest eriilmelised meie rahvuspargid, erinevad teineteisest ka loodust ja kultuuri põimivad matkad. Matku juhendavad kohalikud matkajuhid, kes tunnevad hästi nii kaitseala maastikku, loodust kui ka kultuuripärandit.
„Omapäi uidates näed paikkonnale iseloomulikku maastikku talude ja küladega, mõisaid, suitsusaunu, paadikuure jm materiaalset pärandit. Hea loodusetundja tunneb aga ära ka mandrijää tekitatud pinnavormid, kevadised õitsejaid ja ärkajad. Paikadega seotud lood on aga silmale nähtamatu maastikukiht, mis avaneb vaid teadjaile või kohalike juhatusel,“ sõnas Keskkonnaameti peadirektori asetäitja Leelo Kukk.
Kuna matkagruppide suurused on piiratud, palub Keskkonnaamet huvilistel end matkadele eelnevalt kirja panna. Piirangute tõttu Keskkonnaamet sel aastal ühistransporti matkade alguspunktidesse ei korralda. Keskkonnaameti tasuta matkadega rahvusparkides ja koostööpartnerite matkadega üle Eesti saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.
Esimene matk toimub 20. mail Hiiumaal, kus matkatakse mööda Kõpu poolsaare põhjaranniku kõrvalisi teid. Matkaga tähistatakse UNESCO programmi „Inimene ja biosfäär“ 50. aastapäeva.
Alutaguse rahvuspargis toimub 22. mail looduskultuuri päev, kus matkatakse Tagavälja talu puisniidule, uuritakse kevadiste taimede kasutamisvõimalusi ning meisterdatakse. Alates kella 11 toimuvad tegevused eesti keeles, alates kella 14 on oodatud venekeelsed külastajad.
Karula rahvuspargis on 22. mail võimalus osaleda kohalugude retkel Ähijärve ääres, kohalugude ja söödavate taimede retkel Rebäse maastikurajal või matkal Kaika metsikul maastikul.
Lahemaa rahvuspargis saab matkadel 22. mail teada rannaloodusest rannakeeles, Palmse mõisast ja küladest, Lahemaa laevaehitusest ja merenduse ajaloost.
Matsalus matkatakse 22. mail Haeska kandis, Suitsu metsas põlistammede ja heinaküüni juurde ning 23. mail Salevere Salumäel Silmaallika juurde.
Soomaal matkatakse 22. mail Toonoja rabasaarele samanimelisse külla, kust viimane elanik lahkus 1987. aastal. Teine retk 23. mail viib matkalised Kuraniidu metsa. Kolmanda ettevõtmisena toimub Soomaa elustiili- ja meisterdamisretk Tõramaa külas. Kõneldakse puude istutamisest ja koduõue kujundamisest ning puidu kasutamisest majapidamises. Üheskoos meisterdatakse pille ja selgeks saavad maalaste mängud.
Vilsandi rahvuspargis on kõige vastupidavamatel matkajatel võimalus 23. mail osaleda järjepanu kolmel matkal. Hommik algab kell 7 linnulaulu kuulamisega Soeginina pangal. Varajased ärkajad saavad teada, kuidas linnulaulude jäljendused on jõudnud meie rahvalauludesse ja kuidas vanal ajal lindude tegutsemise järgi ilma ennustati. Kell 10 algab matk Tagamõisa poolsaare pärandmaastikel ning kell 12 saab tutvuda Saaremaa vanima Kivestu tuulikuga ning sobiva tuule korral ka jahu jahvatada.
Lisaks Keskkonnaameti matkadele korraldavad loodusturismiettevõtjad kogu looduskaitsekuu jooksul matku üle Eesti. Matkadega saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta