Üle-eestilises keskkonnakampaanias Võta Vabalt osales rohkem kui 2100 eestimaalast, kes esitasid nelja kuu jooksul üle 164 kodutöö erinevate keskkonnaprobleemide lahendamiseks. Eile autasustati Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatud kampaania virtuaalsel lõpusündmusel parimaid.

 

Kampaaniat korraldanud MTÜ Tuleviku Heaks juhatuse liikme Mari-Liis Vaheri sõnul oli sel korral fookuses vee, õhu ja Maa kaitsmine ning tarbimise vähendamine. „Võta Vabalt eesmärk oli see, et inimesed hakkaksid nägema keskkonnaprobleeme enda ümber ning oma tegevuse tagajärgi,“ lausus Vaher. „Oluline oli viia iga osalejani arusaam, et mitte ainult välised tegurid ei mõjuta keskkonda, vaid muutus hakkab meist endist. Just igaühe väikesed sammud loovad aluse suureks muutuseks keskkonnahoiu alal.“

Keskkonnateemalistele kodutööle anti rahvahääletuses kokku 18 802 häält. Hääletuse ja žürii hinnangute koondarvestuses saavutas esikoha Kadrina Keskkooli 3.e, kes tegi veebilehekülje „Liigu vabalt“, koostas säästuaja retseptiraamatu toidu ülejääkide vähendamiseks, valmistas taaskasutatavatest materjalidest praktilisi esemeid ning tegeles ühekordsest plastist toodete vältimisega.

Teiseks tuli Kohtla-Järve tiim Sulelised, kes kasvatas seemnetest erinevaid aiakultuure, õpetas lapsi hoidma sipelgaid, ämblikke, vihmausse ja teisi pisikesi elusolendeid, tegeles alternatiivsete puhastusvahenditega ning tegi vanadest T-särkidest poekotte.

Kolmanda koha võitis Vastseliina Gümnaasiumi 2.b, kes tegeles joostes, rattaga sõites või jalutades GPS-kunstiga, mõtles välja tegevusi juhuks, kui elektrit pole, koostas puhastusnippide kogumiku ning kasvatas taaskasutatavates pottides herneid. Kõiki esitatud töid ja tulemusi saab vaadata veebilehelt.

Võta Vabalt üldvõitjaks tulnud Kadrina Keskkooli 3.e klassiõpetaja Evelin Teiva hinnangul muutis suuresti eriolukorra ajale langenud kampaania kogu klassi mõttemaailma. „Meie jaoks ei olnud see lihtsalt neli kuud kampaanias osalemist, vaid lõimisime neid tegevusi õppimisse ja igapäevaellu,“ rääkis Teiva. „Meile ei jää see ühekordseks projektiks, vaid jätkame kindlasti keskkonnasäästmisega. Kampaania ei muutnud ainult õpilasi, vaid ka nende pereliikmeid ja kogu koolipere, sest tegelesime keskkonnaprobleemide lahendamisega ühiselt.“

Uues keskkonnakampaanias osales 2133 eestimaalast, osalejate keskmine vanus oli peaaegu 13 aastat. 67 võistkonnast 28 olid lasteaedadest, 19 koolidest, 16 peredest või sõpruskondadest ning 4 ettevõtetest või organisatsioonidest. Kõige enam tiime oli Tallinnast ja Harjumaalt (45%), Lääne-Virumaalt ning Tartust ja Tartumaalt (10% mõlemast).

Kampaaniat korraldas MTÜ Tuleviku Heaks, kelle eestvedamisel toimusid alates 2013. aastast keskkonnaaktsioonid „Küünlaümbriste jaht” ja „Patareijaht”. Nende raames kogus ligi 50 000  noort inimest kokku peaaegu 15 miljonit teeküünlaümbrist ja rohkem kui 2 miljonit kasutatud patareid. Kampaaniat Võta Vabalt rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus.