Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ütles eile Riigikogus keskkonnasäästliku ehituse seminari avades, et kohaliku ja kestliku puidu kasutamine ehituses tuleb muuta lihtsamaks.
- Majandus
- 28. märts 2014
“Värske koalitsioonilepe ütleb, et me vaatame järgmise 11 kuu jooksul üle ja kaotame piirangud, mis täna takistavad kohalike materjalide, eelkõige puidu suuremat kasutamist ehituses. Meil on kindel soov ja tahtmine teha selle säästliku, keskkonna- ja inimsõbraliku materjali kasutamine ehitamisel nii lihtsaks kui võimalik,” ütles Pentus-Rosimannus.
Minister kutsus puidu- ja ehitussektorit üles teada andma nendest ebamõistlikest ja asjatutest piirangutest, mis praegu puidu kasutamist takistavad. Eelkõige pidas ta puidu kasutamise edendamisel oluliseks seda, et tegu on taastuva ressursiga, mida ehitusmaterjalide hulgas palju pole.
“Riigis, mis ei ole just ressursside poolest ülemäära rikas, tasuks seda eriliselt hinnata. Me oleme oma metsakasutamise põhimõtted hoolikalt läbi kaalunud ja kokku leppinud need sellisena, et võimalik oleks korraga nii puidu kasutamine, sektori arendamine kui metsade hoidmine. See tasakaal on päris hästi paigas ja ma ei näe põhjust selles osas lähiajal olulisi muudatusi teha,” ütles minister.
Pentus-Rosimannus rõhutas, et arvamus, nagu ei saaks puidust kõrgeid maju ehitada, on müüt. “Puidust korrusmajad ei ole enam ammu midagi ennekuulmatut. Meist põhjapool asuvates riikides on puidust ehitatud vähemalt üks ülikoolihoone, ka muusikaarmastajatele ühe maailma parima akustika poolest tuntud Sibeliuse Kontserthall on puithoone ning puidust on ka kuulus Savonlinna kontserdisaal.”
Minister peatus ka teisel metsandusvaldkonda puudutaval koalitsioonileppe lubadusel, metsaveokite massipiirangute vähendamisel. Uue valitsusliidu lepingus on punkt: Tõstmaks Eestile olulise metsatööstuse konkurentsivõimet vähendame suurtel trassidel metsaveokite täismassi piirangut. Lähtume sealjuures Targa tee kontseptsioonist ning teede seisundist. Liiklusohutuse tagamiseks taotleme puiduvedajate hea tahte kokkuleppe sõlmimist ja karmistame karistusi kehtestatud piirangute rikkujatele.
“Tahe see muudatus ära teha, täpsemalt juba sel aastal ära teha, on olemas ja mina omakorda loodan, et te aitate kaasa selleks, et muudetud reeglitest siis ka kinni peetaks,” ütles Pentus-Rosimannus.
Keskkonnasäästliku ehitamise teemaline seminar “Puiduga jõuame kiriemini kaugemale” toimus Riigikogu keskkonnakomisjoni ja Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu eestvõttel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta