Kinnisvaraostjad eelistavad üha rohkem maju, mille katusele on paigaldatud päikesepaneelid, kuigi sealt saadud elektri müümine pole enam kuigi tulus. Samas tasub jätkuvalt investeerida päikesekatuse rajamisse, kui eesmärgiks on enamik toodetud elektrist ise ära tarbida, tõdevad kinnisvaraportaali Kinnisvara24 tegevjuht Urmas Uibomäe ja päikesekatuseid tootev Solarstone OÜ tegevjuht Romet Roosalu.

  • Energeetika
  • 6. juuni 2024
  • Foto: Eramaja katus kasutatud päikesepaneelide paigaldamiseks / Solarstone

“Kui elektrihind püstitas üha uusi rekordeid, kasvas kinnisvaraportaalides hüppeliselt päikesepaneelidega varustatud eramute ja kortermajade otsingumahud. Samamoodi suurenes järsult elektriautode laadimisvõimaluste kaardistamine, kui valitsus avalikustas mootorsõidukimaksu plaani,” rääkis Kinnisvara24 tegevjuht Urmas Uibomäe.

Tema sõnul näitab Kinnisvara24 portaali statistika, et nii päikesepaneelide kui ka elektriauto laadimiskohaga kinnisvarakuulutuste otsingud on viimase aastaga mitu korda suurenenud. Nõudlus nende järgi kasvab tema hinnangul tulevikus veelgi, kui arvestada, et päikesepaneeli omades on võimalik elektriautot kodus tasuta laadida.

“Sarnaste kinnisvarapakkumiste puhul on selge konkurentsieelis majal, mille katusel toodavad elektrit päikesepaneelid. Samas soovivad ostjad kindlasti teada, millised on päikesepaneelidega seotud püsikulud ja tasuvusaeg,” selgitas Uibomäe.

Kinnisvara24 portaalis on praegu pakkumisel 793 korterit ja eramut, mille kuulutuses on märgitud päikesepaneelide olemasolu. A-energiaklassiga uusarenduste puhul on see kujunenud juba standardiks.

Samas ei tooda päikesepaneelid enam majaomanikele tulu, nagu see oli veel mõned aastad tagasi, sest väiksemate ja suuremate päikeseparkide arv on plahvatuslikult suurenenud. Sellele on kaasa aidanud ka nende paigaldamiseks mõeldud KredExi toetused. Elektrilevi andmetel on päikeseparkide maht viimase viie aastaga neljakordistunud ning nende võimsus kokku on tänaseks tõusnud üle 800 MW. Seetõttu toodavad suvel päikesepaneelid Eestis juba nii palju elektrit, et päikesepaistelise ilmaga kujuneb selle hind miinusmärgiga ning tootjatel tuleb võrgutasusid arvestades elektrit müües peale maksta.

“Elektri hind kõigub palju, sest turule on tulnud suurel hulgal tööstuslikke päikeseparke, seetõttu parimal päikeseelektri tootmise ajal ei ole võrku müümine enam nii kasumlik. Kui aga seada eesmärgiks toota elektrit peamiselt kodumajapidamise tarbeks, on päikesekatuse või tavaliste paneelide paigaldamine investeeringu mõttes igati põhjendatud,” tõdes Solarstone OÜ tegevjuht Romet Roosalu. Tema sõnul paigaldavad nende kliendid päikesekatuse peamiselt omatarbeks.

Päikeseelektri efektiivseks tarbimiseks tuleks süsteemi lisada ka energiasalvesti ning kasutada ära börsihinna muutusi. “Akudesse salvestatud elektrit saab kõrge börsihinna ajal enda tarbeks kasutada või seda isegi võrku müüa,” ütles Roosalu.

Tema sõnul on hiinlased oma toodanguga päikesepaneelide turu üleujutanud, mistõttu on nende hinnad viimase paari aastaga langenud 2-3 korda. See on viinud alla ka ehitistesse integreeritud sh päikesekatuse lahenduste hinnad. “Kuna elektritarbimine aina kasvab ning päikesepaneelide ja -katuste paigaldamine muutub samas järjest soodsamaks ja energiasalvestid odavamaks, on päikesest elekteri tootmine kodu või ettevõtte vajaduste tarbeks endiselt suure tulevikuväljavaatega,” kinnitas Roosalu. Näiteks Solarstone päikesekatuse puhul tasub investeering end ära 3-5 aastaga.