Laupäeva pärastlõunal, 20. aprillil, toimus Viru Keskuses aktsioon liikumise Extinction Rebellion kliimaaktivistide poolt. Viis noort inimest heitsid keskuse põrandale pikali, luues oma kehadest liivakella kuju. Liivakell sümboliseerib vähest aega, mis on inimkonnal jäänud, et peatada kliimamuutust.

  • Kliima
  • 21. aprill 2019
  • Foto: Protestiaktsioon Viru Keskuses/XR

Seejärel pidas üks aktividest lamavate kolleegide kõrval kõne, milles ta rääkis lühidalt kliima-ja ökoloogilisest kriisist ning selle mõjust inimkonnale. Tajuhtis tähelepanu sellele, et meie planeedi ja tema ökosüsteemide olukord on hetkel väga kriitiline ja et meil on aega alla kümne aasta, et teha läbi vajalikud muutused ühiskonnas. Mainiti ka seda, et masstarbimine toetub suures osas fossiilkütustele ning soodustab kliimasoojenemist ning prügi paiskamist loodusesse.

Aktsiooni käigus püüdsid turvatöötajad meeleavaldajaid tulutult keskusest välja saada. Peale kõne pidamist lahkusid viimased siiski rahumeelselt.

Aktsioon toimus Rahvusvahelise Vasthaku Nädala raames, mis on toonud tänavatele kümned tuhanded aktivistid üle kogu maailma. Londonis on mitmed olulised liiklussõlmed olnud suletud juba esmaspäevast saadik ja sealsed aktivistid on lubanud jätkata liikluse peatamist nii kaua, kui valitsus võtab kuulda nende nõudmisi seoses kliimapoliitikatega.

Viru Keskuses aktsiooni korraldanud aktivistid ütlesid, et nende tegevuse eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu kliimaprobleemidele ja motiveerida neid inimkonna tuleviku nimel tegutsema.

 Tegemist oli vägivallatu otsetegevuse aktsiooniga: meetod, mida iseloomustab asjakohaste häiringute tekitamine ühiskonnas, et tõmmata inimeste tähelepanu võimalikult kiiresti olulistele teemadele. Vägivallatu otsetegevus on osutunud edukaks strateegiaks näiteks naisõiguslaste liikumises 20. sajandi alguses ning mustanahaliste kodanikuõiguste liikumises 20. sajandi keskel.