Sel reedel, 14 jaanuaril toimub 150. koolinoorte kliimastreik Eestis. Reeded Tuleviku Nimel noored (ingl. k. Fridays For Future) kutsuvad ühiskonnaliikmeid üles arutlema kliimamuutuste ja keskkonnaküsimustest. Üritused toimuvad Tallinna Tammsaare Pargis 14-18 ja Tartus Raekoja Platsil kl 11-19.

  • Kliima
  • 13. jaanuar 2022
  • Foto: Kliimastreik Tallinnas / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Aktivistid “tähistavad” saja viiekümnendat streiki just aruteludega.

“Tänased väljakutsed on paratamatult komplekssed. Kerge on lootust kaotada, kui teineteist ei mõisteta. Tihti räägib üks elevandi sabast ja teine londist, kolmas aga küsib, miks meil elevanti üldse tarvis. Arutelud ja neist võrsuvad teineteise mõistmised on väljakutsete seljatamiseks ääretult olulised,” selgitab ürituse tagamaid liikumise eestvedaja Jaanika Kartau.

Aktivistid kutsuvad üritusele uudistama, mis on üldse kliimamuutused, kuidas nemad lahendusi näevad ja mis on iga inimese roll sellise hunnitu probleemi lahendamisel. Noored on rahva jaoks olemas enda teadmiste ja innuga.

Lisaks aruteludele üllatavad aktivistid möödujaid tänavaraamatukogudega. Uut ja huvitavat keskkonnaalast kirjandust saab kaasa laenutada, jättes aktivistidele enda kontaktandmed. Raamatute valik moodustub aktivistide isiklikest raamatutest. 

Noorte sõnul võiks iga inimene sihtida keskkonnakriisi lahendustele isiklikus kontekstis.

"Pärast kolme aastat kliimastreike näeme, et poliitkoridorides jätkub väljakutsete sisulise ja strateegilise arutelu asemel tihti kemplemine ja lühinägelikkus. Seda ilmestab hästi vastus praegusele energiakriisile. Ainult poliitikute tegudele ei saa enam loota. Lootust paremale tulevikule tuleb ise luua: näiteks paigaldada ühistuga katusele päikesepaneelid, süüa taimset toitu ja ehitada enda kodukohas tugevat kogukonda,” võtab liikumise eestvedaja Kertu Birgit Anton kokku noorte hoiaku tänasesse keskkonnapoliitikasse.

Ligi 40 vabatahtlikust koosnev liikumine Fridays For Future Eesti on loodushoiule pühendunud noori koondav vabaühendus, mille sihiks on nügida Eesti ühiskonda loodust hoidva ja hooliva  kultuuri suunas. Selleks korraldavad noored avalikke üritusi, aruteluõhtuid ja loodusretki, annavad külalistunde koolides ning käivad kohtuteed õlitehase ehituse peatamiseks.

Kliimanoored “tähistavad” 150-ndat kliimastreiki aruteludega elukeskkonna tulevikust