Kliimamuutuste probleemidest järjest enam mõjutatud maailmas lendavad ühiskondlikes aruteludes ringi mõisted nagu rohepööre, õiglane üleminek ja kliimaõiglus. Kuid mida tähendavad need mõisted noorte jaoks, kes peavad praeguste muutuste poolt kujundatud tulevikus elama?
- Kliima
- Johanna Kuld, Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert
- 20. jaanuar 2022
- Foto: Narva Soldino Gümnaasiumis toimunud kliimateemaline arutelu / ERL
Detsembris toimus Narva Soldino Gümnaasiumis arutelu 10. klassi õpilastega kliimaõigluse teemal. Arutelu eesmärk oli panna noori mõtlema kliimaõiglusele ning läbi selle ka oma tulevikule Ida-Virumaal kliimakriisi kontekstis. Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse eksperdi Maris Pedaja sõnul on sellised üritused olulised inimeste meelsuse loomisel:
“Eduka ja demokraatliku rohepöörde ülioluliseks eelduseks on see, et ühiskond mõistaks kliimakriisi laiaulatuslikkust. Samas tuleb pelgalt hirmutamise asemel keskenduda ka konstruktiivsete lahenduste pakkumisele, et noored ei tunneks end kliimahädaolukorras jõuetuna, vaid näeksid kodanikuühiskonna võimalusi muutustes kaasa rääkida.”
Üritusel jagasid Maris Pedaja ning Fridays For Future’i kliimaaktivist Oleg Garashin teadmisi kliimaõiglusest, kliimamuutustest ja kodanikuaktiivsusest. Üheskoos vaadati ka lühikest filmi “Generation Green New Deal”, mis räägib USA kliimanoortest ning nende võitlusest kliimaõigluse nimel. Pärast filmi arutati kliimaõigluse ja Ida-Virumaa õiglase ülemineku omavaheliste seoste üle ning noorte võimalusest muutusprotsessi panustada.
Soldino gümnaasiumi õpetaja Veronika Zhurina mulje tunnist oli positiivne: ”Õpilaste jaoks oli tund põnev ja huvitav just rohelise liikumise küljest, sest räägime palju sellest, kuidas käituda jätkusuutlikest eesmärkidest lähtudes ja olla aktiivne kodanik, kes armastab oma kodumaad, mõtleb puhta ja keskkonnasõbraliku tuleviku peale, sest kui me mõtleme homsest, loome me enda pähe tuleviku.”
Arutelust võtsid õpilased koju kaasa nii mõndagi, mille üle mõelda. Mitme õpilase jaoks oli kõige olulisem saadud teadmine see, et kliimakriis on väga suur probleem, mille lahendamine hõlmab paratamatult kliimaõigluse poole pürgimist. Samas tunnetati ka seda, et noortel on palju võimalusi tulevikku mõjutada.
Fridays for Future’i aktivisti Olegi sõnul oli huvitav eakaaslastega kliimaaktivismi teemal vestelda ning nende arvamust kuulda: “Noored inimesed on iga ühiskonna tulevik, ning mul on hea meel, et meie noorukitega peetakse avatud dialoogi nii olulisel teemal. Üritus oli hästi kasulik ning see on oluline samm selleks, et kliimamuutuse teema saaks Ida-Virumaal prioriteetsemaks."
Mitmete õpilaste sõnul pani film neid oma tulevikule veidi teisiti mõtlema. Oluliste sammudena toodi välja keskkonna kaitsmist poliitilisel tasandil, taaskasutust, taastuvenergiat ja aktivismi. Filmi ja arutelu järel vastas üle poole osalejatest, et nad oleksid valmis minema kliimaprotestile.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta