Minu käest on sageli küsitud, kas keskkonnasõbralik koristamine erineb kuidagi tavalisest koristamisest. Erineb küll. Mille poolest? Sellele küsimusele on juba raskem vastata, sest keskkonnasõbralikum saab koristades olla mitmeti.
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee
- 12. oktoober 2008
Enne, kui minna säästvate koristusviiside juurde, tasub rääkida, mis on koristamine tavamõistes. Me koristame selleks, et saada erinevad pinnad elamises puhtamaks. Puhas kodu on silmale hea vaadata. Koristatakse ka tervislikumas keskkonnas elamise eesmärgil. Ideaalis võiks säravpuhta kodu saamine olla ka lihtne ja tulemus võiks hästi lõhnata.
Mida me siis tervislikuma ja puhtama elu nimel tavaolukorras teeme? Me kasutame üsna sageli vahendeid, mis on ohtlikud nahale sattudes, sisse hingates ja mille aurud ärritavad silmi. Tervislikuma kodu nimel me ostame kalli raha eest poest kokku mürgimärgiga kangeid tooteid. Me peame koristusvahendeid hoidma võimalikult kaugel laste käeulatusest ja nende vahendite keskkonnamõju on sageli lõpuni uurimata. Teada on, et väga paljude koristusvahendite jääke ei suudeta veepuhastusjaamades joogiveest eemaldada. Terviseohtlike vahenditega puhtaks saadud kodu lõhnab kas kemikaali enda või siis sünteetiliste lõhnaainete järgi. Pärast vahendi lõppemist oleme hädas tekkinud pakenditega.
Kas meil on alternatiive? Tegelikult on alternatiivide valik päris lai.
Kõige tavapärasemalt jätkub elu, kui vahetame harjumuspärase kodukemikaalide valiku ökotoodete vastu. Nii saame igale pinnale spetsiaalse vahendi, aga selle kasutamine on ohutum nii meie endi tervise kui ka keskkonna seisukohast.
Kes ei taha kodus hoida suurt puhastusvahendite kogust, võib koristada ka põhivahendite abil. Nendeks on sooda, äädikas, vedel puhastusvahend (nõudepesuvahend või üldpuhastusvahend) ja sidrun.
Kodu on võimalik puhtaks saada ka ilma spetsiaalsete puhastuskemikaalideta, aga siis peab endale soetama valiku mikrofiiberkangast puhastuslappe.
Mina isiklikult kasutan kombineeritud vahenditega koristamist. Aknaid puhastan mikrofiiberkangaga, kraanikaussi sidruniga ja nõusid pesen nõudepesuvahendiga.
Loe sooda kohta lisa!
- Puhastusvahendid koju ja kontorisse
- Universaalne puhastusvahend sooda
- Sooda - perenaise sõber
- Tee ise soodast puhastusvahendeid
- LUGEJAKIRI: Veelkord nõude pesemisest soodaga
- KODU KORDA: Kuidas puhastada kanalisatsioonitorusid keskkonnasõbralikult?
- KODU KORDA: Mis on keskkonnasõbralik koristamine?
- Juuksed puhtaks soodaga
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta