Viska korraks tähelepanelik pilk kappi, kus hoiad kodukemikaale. Kui sellest kapist vaatab sulle vastu terve plejaad värvilisi plastpotsikuid ja -totsikuid, millest heal juhul vaid paari kuus korra kasutad ja ülejäänute funktsiooni oled juba ammuilma sootuks unustanud, siis järgnev lugu on mõeldud just Sulle! Ükski üleshaibitud keemiline puhastusaine ei ole ühtaegu nii odav, multifunktsionaalne ja loodussõbralik, kui seda on moodsa puhastuskeemia kampaaniate ajupesus köögikapi nurka unustatud pudel äädikat. Proovige ise järele!

10 000 aastat on seda kääritatud alkoholi kasutatud sajal erineval viisil. Babüloonlased avastasid selle säilitavad omadused, roomlased aga jõid seda, kreeklased marineerisid selles köögivilja ja liha ning Ameerika kodusõja ajal ravisid sõdurid sellega skorbuuti. See parandab haavu, puhastab klaasi ning eemaldab katlakivi ja rasva.

Järgnevates retseptides on kasutatud ainult tööstuslikku (värvitut) äädikat, mitte õuna- või veiniäädikat. Retseptides on enamasti kasutatud viieprotsendilist äädikat.

Kui oled kord juba mõistnud selle kasulikkust, tahad seda ilmselt vaatide kaupa varuks hankida!

Aknad

Valmista lahus ühest osast äädikast (5%) ja ühest osast soojast veest. Vala pihustisse ja piserda klaasile. Hõõru klaas pehme lapiga puhtaks, seejärel poleeri kortsutatud ajalehega.

Aurutriikraud

Katlakivi eemaldamiseks aurutriikrauast sega võrdsetes kogustes äädikat (5%) ja destilleeritud vett ning täida sellega veemahuti. Kuumuta triikrauda 5 minutit, seejärel vajuta aurunuppu riidetüki kohal, et mahutist eralduks katlakivi. Kui triikraud on jahtunud, vala lahus välja. Loputa mahuti korralikult.

Deodorandiplekid

Deodorandiplekkide eemaldamiseks värvilistelt riietelt hõõru neid äädikasse (5%) kastetud pehme lapiga ja pese nagu tavaliselt.

Kala

Leota kala enne aurutamist, keetimist või küpsetamist pool tundi äädika (5%) lahuses. See ei lase lihal mureneda ning muudab selle suussulavaks ja magusaks. Loputa kala enne toiduvalmistamist külma veega.

Kanalisatsioonitorud

Kanalisatsioonitoru haisu vastu vala torusse tassitäis äädikat (30%) ja lase pool tundi seista, seejärel loputa külma voolava veega. Veel põhjalikumalt puhastab äädika ja sooda segu. Puista torusse 2 sl soodat, seejärel vala ½ tassi äädikat (30%), jäta ained kahekümneks minutiks mullitama. Lõpuks lase külmal veel minut aega joosta.

Kanga värvimine

Kangast värvides lisa viimasele loputusveele 1 tl äädikat, mis aitab kaasa värvide püsimisele.

Kartulid

Kooritud kartulid püsivad kauem valged, kui lisada vette, milles neid hoiad, 1 tl äädikat (5%).

Katlakivi dušiotsikul

Kui dušiotsik on katlakivist ummistunud, leota seda kausis, milles on üks osa äädikat (5%) ja kolm osa vett. Kontrolli 30 minuti pärast ja loputa puhta külma vee all.

Katlakivi kraanidel

Katlakivi eemaldamiseks kraanidelt leota froteelappi äädikas (30%), seejärel mässi ümber kraani ja katlakivikoorikuga kohtade. Lase pool tundi seista, seejärel loputa puhtaks.

Keedetud munad

Lisa keeduvette sorts soola või äädikat (5%), et muna keetmise ajal koorest välja ei lekkiks.

Külmikud

Puhasta külmikut seest lahusega, mis on valmistatud võrdsest osast äädikast (5%) ja veest.

Lõikelilled

Lõikelilled püsivad kauem värsked, kui lisad lillevette 2 tl suhkrut ja 2 sl äädikat (5%). Kärbi varsi ja vaheta vett iga viie päeva tagant.

Läppunud hais

Läppunud haisu eemaldamiseks küpsisepurgist või võileivakarbist kasta värske leiva viil äädikat (5%) ja lase karbis öö otsa seista.

Messing, vask ja tinasulam

Tõhusa poleerimisvahendi saamiseks sega 1 tl soola ja 1 tass äädikat (5%), lisades pasta valmistamiseks piisavas koguses jahu. Kata ese pastaga ja lase 15 minutit seista. Pese pasta sooja veega maha ning poleeri pehme kuiva lapiga.

Nahk

Sega üks osa äädikat (5%) kahe osa linaseemneõliga, seejärel hõõru lahus pehme lapi abil nahka. Poleeri puhta lapiga. Katseta enne varjatud kohal.

Plekid pliidiplaadil

Sega üks osa äädikat (5%) ühe osa soolaga ja kuumuta madalal kuumusel väikeses potis. Hõõru lahust plekkide eemaldamiseks külmale pliidiplaadile. Pühi niiske lapiga puhtaks.

Puidust lõikelaud

Äädikas (5%) või sidrunimahl puhastab ja desinfitseerib puidust lõikelaudu ning eemaldab neilt toidulõhnad. Puidust lõikelauad on loomulikult hügieenilisemad ja keskkonnasõbralikumad kui plastist lõikelauad.

Putukad

Kui oled hädas putukatega (majasoomukad, sipelgad vms), pühi köögipindu äädikaga (5%). See peletab putukad ja desinfitseerib pinnad.

Puuviljaplekid kätel

Puhasta puuviljaplekilisi käsi lahjendamata äädikaga (5%).

Põletusplekid

Hõõru kangasse pehme lapi abil äädikat (5%), seejärel loputa veega. Katseta enne varjatud kohal.

Roosteplekid

Eemalda roosteplekid õrnadelt kangastelt äädika (5%) ja kuuma vee seguga. Tupsuta plekki õrnalt lahuses immutatud puhta lapiga, kuni rooste on eemaldunud. Teine traditsiooniline rooste- või tindiplekkide eemaldamise meetod õrnadelt kangastelt on leotada eset keedetud rabarberi mahlas, seejärel loputa puhtas soojas vees.

Rõngakujulised plekid puitmööblil

Rõngakujuliste plekkide eemaldamiseks puitmööblilt valmista lahus ühest osast äädikast (5%) ja ühest osast oliiviõlist. Hõõru lahust plekile pehme lapiga, seejärel poleeri mesilasvahaga.

Suitsuhais

Sigari- ja sigaretisuitsu haisu eemaldamiseks jäta ööseks tuppa alustass äädikaga (5%).

Tekid

Villaste või puuvillaste tekkide pesemisel lisa loputustsükli ajaks tassitäis äädikat (5%). See muudab tekid pehmeks, kohevaks ja eemaldab seebijäägid.

Titeriided

Titeriiete värskendamiseks lisa viimase loputustsükli ajaks pesumasina loputusvahendi lahtrisse tassitäis äädikast (5%). See lagundab riietelt kusihappe- ja seebijäägid, jättes need pehmeks ja värskeks. Võid samamoodi elustada ka kulunud kangaid.

Toidulõhnad

Toidulõhnade eemaldamiseks köögist kuumuta potis 5 minutit äädikat (5%).

Plekid tualetipotil

Tualetipoti värskendamiseks ja kangekaelsete plekkide eemaldamiseks piserda potti äädikat (30%) ja harja puhtaks. Vajaduse korral lase enne öö läbi seista.

Plekid vaibal

Kuivata vedelik võimalikult kiiresti köögirätikuga. Pleki eemaldamiseks sega 1 tl nõudepesuvedelikku 1 tl äädikaga (5%), mis on lahustatud tublis pooles liitris leiges vees. Tupsuta lahust plekile pehme lapiga ja hõõru õrnalt. Loputa sooja veega ja tupsuta kuivaks.

Värske köögivilja loputamine

Salati ja köögivilja värskendamiseks või poest ostetud tööstuslikult toodetud värske köögivilja puhastamiseks kemikaalijääkidest leota neid külmas vees, millesse on lisatud 2 sl äädikat (5%). Pärast leotamist loputa.

Värvipintslid

Kõvaks kuivanud pintslite pehmendamiseks leota nende harjaseid soojas äädikas (5%). Loputa enne kasutamist puhtas seebivees.

Värvitud seinad ja nikerdused

Valmista lahus kahest osast äädikast (5%), ühest osast soodast ja kolmest osast soojast veest. Kasta pehme lapp lahusesse ning pühi sellega pindadelt mustus. Seejärel loputa puhta veega.

Ümbertehtud riided

Kui sind häirivad augud, mis on jäänud altääre lahtiharutamisest või õmbluse ümbertegemisest, triigi rõivast läbi äädikaga (5%) niisutatud riidelapi.


Allikas: „Loodussõbralik majapidamine“ Christina Strutt, 2009, kirjastus Varrak

Artikkel ilmus esmakordselt 2010. aastal.