Eestis laekus kolibakteri puhangust tingitud kahjude hüvitamiseks kaks teadet – mõlema järgi läksid hävitamisele tomatid ning need tegi sama ettevõte, teatas Põllumajandusministeerium. 

Kahe teate järgi saadeti hävitamisele kokku 5207,4 kilogrammi tomateid, mida taotlejal ei õnnestunud turulanguse tõttu müüa. Hüvitist makstakse kuni 30. juunini tekkinud kahju eest.

Vastavalt Euroopa Komisjoni otsusele hüvitatakse köögiviljakasvatajatele kolibakteri puhangust tingituna kahjusid kurgi, tomati, paprika, lehtsalati ja suvikõrvitsa eest. Makstava hüvitise kogusumma on 210 miljonit eurot.

Sellele nädalal allkirjastas põllumajandusministri kohuseid täitnud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ka vastava määruse, millega reguleeritakse toetuse maksmist. Hüvitise maksmist korraldab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) ning see makstakse välja septembris.

Hüvitist makstakse koguste eest, mis jäid ajavahemikul 26. maist kuni 30. juunini tootjatel müümata ning on seetõttu kas turult kõrvaldatud või koristamata jäänud. Toetuse summa arvutatakse esialgse ettepaneku kohaselt 2007. aasta samal perioodil olnud keskmiste hindade järgi ning toetus ei ole suurem kui 50 protsenti sellest. Kui taotlusi tuleb kogusummast rohkem, siis vähendatakse hüvitise määra kõigile taotlejatele ühe palju.