Kolmapäeval 5. novembril 2008 kell 16 avatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, Vanemuise 46 näitus "IV Rahvusvaheline  Polaaraasta 2007-2008 ja Eesti teadlased polaaraladel". Näitus oli eksponeeritud Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus aprillis-augustis 2008.

IV Rahvusvaheline Polaaraasta (IV RPA 2007-2008) on üks ambitsioonikamaid kaasaegseid rahvusvahelisi teadusprogramme, milles osalevad  teadlased 63 riigist 228 projektiga. IV RPA hõlmab uuringuid nii Arktikas kui ka Antarktikas ning kinnitab nende piirkondade olulisust Maa süsteemi teaduste kompleksis. Mõistmaks meie planeedi
toimimist ja inimeste mõju sellele, on kriitiline osa just polaaraladel tehtaval teadusel. Ühtlasi on polaaralad  suurepärased Maal minevikus valitsenud kliima- ja keskkonnatingimuste arhiivid ning ainulaadsed vaatlusalad paljude maiste ja kosmiliste nähtuste tarvis.

Rahvusvaheliste polaaraastate ajalugu ulatub 19. sajandi lõppu ja praegusel on kolm eelkäijat: I  RPA  1882-1883, II RPA  1932-1933 ja III RPA  1957-1958 (oli ka Rahvusvaheline Geofüüsika aasta). Alates III Rahvusvahelisest Polaaraastast on ka Eesti teadlased aktiivselt osalenud Arktika ja Antarktika uuringutes. Saadud on rahvusvahelise tunnustuse leidnud tulemusi  geoloogia (E. Mark-Kurik, I. Murdmaa, P.Männik, T. Märss), glatsioloogia  ja isotoop-paleoklimatoloogia  (R.Vaikmäe, J.-M. Punning, T.Martma), meteoroloogia ja helkivate ööpilvede (Ch. Villmann, E. Kreem), limnoloogia ja hüdroloogia (E. Kaup, A.Loopmann), botaanika ja zooloogia (J.Martin, T. Randla), etnoloogia (A.Leete) ning rahvusvahelise õiguse (I.Meisner) ja meditsiini (R. Vahisalu) vallas. Eesti teadlased tegutsevad polaaraladel ka käimasoleval IV RPA perioodil, viies läbi uuringuid geoloogia (P. Männik), keskkonna- ja kliimamuutuste (T. Martma, R. Vaikmäe), atmosfäärifüüsika (T. Palo, E. Jakobson), limnoloogia (E. Kaup), merebioloogia (K. Olli) ja etnoloogia (A. Leete) alal.

Näituse korraldajate sooviks on aidata kaasa Eesti avalikkuse teadlikkuse kasvule globaalsete keskkonnamuutuste põhjuste ja tagajärgede küsimustes ning polaaraladel toimuvate muutuste kriitilise tähtsuse mõistmisele. Näituse kokkuseadmises osalesid  TLÜ Akadeemiline Raamatukogu, Sihtasutus Eesti Polaarfond, Eesti TA Polaaruuringute Komitee, Eesti Polaarklubi ja Tallinna Tehnikaülikool ning näituse taasavamises Tartus tegutses Tartu Ülikooli LM geoloogiamuuseum. Näitus jääb avatuks kuni IV Rahvusvahelise Polaaraasta lõpuni 1. märtsil 2009.

Näituse kuraator on Eesti tuntuim Antarktika uurija Enn Kaup (512 9652, kaup@gi.ee)

Toimetas: Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee