Noorte äriideede konkursist Ajujaht võtab sel aastal osa 259 ideed, mis hakkavad võistlema 1 miljoni krooni suuruse auhinnafondi eest. Esitatud ideede arv ületab eelmise aasta konkursil osalenud ideede arvu enam kui kahekordselt.

  • Ettevõtlus
  • 22. november 2008
  • Foto: Pixabay (CC0 Creative Commons)

Konkursile registreerus kokku 361 osalejat, kes jagunesid omavahel äriideede esitamiseks 191 meeskonda. Konkursile esitati 155 ideed rohkem kui eelmisel aastal, kui Ajujaht esmakordselt toimus. Kõige rohkem ideid – 87 – tuli Tartu Ülikooli tudengitelt. Aktiivsed osalejad on sel aastal ka Tallinna Tehnika Ülikooli tudengid, kust tuli 56 ideed, Tallinna Ülikool 17 ja Eesti Kunstiakadeemia 10 ideega. Vaata kõiki esitatud ideid Ajujahi veebilehel www.ajujaht.ee.

„Sel aastal on huvi konkursi vastu väga suur ning meil on tõeliselt hea meel, et Eestis leidub nii palju ettevõtlikke ja tublisid noori, kes ei lase taolisel võimalusel käest minna,“ ütles Ajujahi projektijuht Kadri Ugand. „Ideid tuli väga erinevatest valdkondadest, kuid populaarsemateks olid sel aastal erinevad e-teenused ja tarkvararakendus ning nagu ka eelmisel aastal, on tänavused ideed üsna julged ja innovaatilised,“ lisas Ugand. 

„Äriplaanivõistluse traditsiooni loomise start on olnud edukas – osavõtjate arv on hüppeliselt kasvanud ning kasvab tõenäoliselt ka järgnevatel aastatel. Üks hea idee annab tõuke mitmele uuele ideele ja tulemuseks ongi laiapõhjaline innovatsioon, mis ongi konkursi eesmärk,“ märkis suurtoetaja SEB äriarenduse divisjoni direktor ning konkursi žürii liige Mart Maasik. „Võrreldes eelmise aastaga, tuleb osavõtjatel selle aasta konkursil seista silmitsi palju keerulisema ärikeskkonnaga, mis ei luba suuri eksimusi. Tänane keskkond toetab äriplaane, kus suure idee taga on enam mõtteselgust - põhjalikku eelanalüüsi, ratsionaalsust realiseerimisplaanis.“ 

Konkursi ühe toetaja Ülemiste City juhatuse esimees Andre Veskimeister rõõmustab säravate ideede rohkuse üle: „Tark Äri ja uued võimalused on ka Ülemiste Citys kõrgelt hinnatud. Meil on siiralt hea meel näha, et leidub nii leidlikke ja väärt ideid.“

Konkursile esitatud ideid ning hiljem nende põhjal väljatöötatud äriplaane hindab tipp-ettevõtjast ja oma ala professionaalist koosnev žürii, mida juhib Aavo Kokk. Žürii koosseisuga saab tutvuda Ajujahi veebilehel www.ajujaht.ee 2009 aasta konkursi alalehel. 

Konkursile esitatud 259-st ideest valib žürii juba 15. detsembriks välja 25 parimat. Nende ideede autorid läbivad kolme kuu jooksul Ajujahi tarvis välja töötatud ideede arendamise ja rakendamise koolitusprogrammi, mille käigus koostavad nad mentori toetusel oma äriplaanid. 

Parimate äriplaanide autorid jagavad omavahel ühe miljoni krooni suuruse auhinnafondi. Lisaks valitakse välja suurema potentsiaaliga ideed, mille autorid osalevad järelprogrammis, mille käigus toetatakse neid ettevõtte moodustamisel ja investorite leidmisel. Juba teist aastat järjest toimuva noorte ettevõtluskonkursi Ajujaht eesmärk on edendada Eesti noorte ettevõtlikkust ja aidata neid oma ideede realiseerimisel ja ettevõtte loomisel kogenud ettevõtjatest koolitajate ja mentorite toel. 

Ajujahi konkurssi viiakse läbi EASi teadlikkuse programmi raames, mida kaasrahastab Euroopa Sotsiaalfond. Ühe miljoni kroonise suuruse auhinnafondi panevad välja SEB, Ülemiste City, Elion, EMT, MicroLink, Eesti Arengufond, Tehnopol, Delfi, Kalev Chocolate Factory, Tallinna Ettevõtlusamet ja Tartu linn.

Selle aasta konkurss sai avalöögi septembri lõpus. Konkursi raames käivitati ka uus noorte ettevõtlusportaal www.ajujaht.ee, mis töötab ühelt poolt Ajujahi veebikeskkonnana, pakkudes olulist infot konkursist ja selle käigust, kuid lisaks sellele on portaal noortele abivahendiks ettevõtlusmaailma tundmaõppimisel ka väljaspool konkurssi. Portaalist saab muuhulgas ohtralt ettevõtlusvaldkonnaga seotud materjale, lugeda tuntud ettevõtjate blogisid või esitada neile ise küsimusi, võita pääsmeid ettevõtlusalastele koolitustele ning üldiselt inspiratsiooni enda äri püstipanemiseks või arendamiseks. 

Tutvu Ajujahi varasemaid hooaegasid tutvustavate artiklitega Bioneeris!