Kujutage ette linna, kus on 323 kilomeetrit jalgrattateid ning kus ühe päeva jooksul sõidetakse jalgrattal kokku 1.13 miljonit kilomeetrit. Kujutage ette linna, kus enam kui kolmandik inimestest eelistab auto või ühistranspordi asemel tööl käia rattaga ning kus isegi talvel ja vihmase ilmaga istub ratta selga pea veerand linna elanikest. See linn on Kopenhaagen!

Kuidas on selline saavutus võimalik?

Muidugi saab kõik alguse oskuslikust planeerimisest ning prioriteetide seadmisest. Linnal on oma jalgrattaliikluse arengukava. Igal aastal toetatakse ratturisõbraliku infrastruktuuri loomist ca 45 miljoni krooniga ning viiakse linnaelanike seas läbi küsitlus jalgrattaliikluse parandamise osas. Jalgrattateed on eraldatud muust liiklusest rohelise vööndiga või märgistatud selge piirjoonega. Rattureil on muude sõidukitega võrreldes eesõigus ning lühisõitudel läheb rattal liiklemine tunduvalt kiiremini. Linnas on 143 jalgrataste hoolduspunkti ning ühistranspordi sõidukid on kohustatud vedama ka jalgrattaid. Kõigele lisaks on rattal liiklemine sedavõrd turvaline, et sõidutatakse isegi beebisid!

Selleks, et meelitada rohkem inimesi ratta selga, on linn kehtestanud väga suured parkimistasud ning vähendanud parklate arvu. Samuti on Taanis maksustatud uue auto ostmine (maks võrdub uue auto hinnaga!) ja kütus, muutes auto omamise väga kalliks. Autovabad on ka mitmed kesklinna tänavad.

Et tagada kõigi linnaelanike juurdepääs jalgrattale, algatati Kopenhaagenis tasuta ratta laenutusprogramm, City Bikes. Väikese deposiidi eest (u. 35 EEKi) on võimalik igal linnaelanikul ja külalisel laenutada kesklinna piires sõitmiseks jalgratas. Laenutuspunkte on 120 ning rattaid ühtekokku 1400. Rahastajateks on erafirmad, kellele pakutakse reklaami ratta kodarate peal. Linn on värvilisem ning jalgrattaid rohkem!

Huvitav teada:

On leitud, et füüsiliselt aktiivsed inimesed elavad keskmiselt 5 aastat kauem ning kannatavad vähem krooniliste haiguste käes. Neli tundi jalgrattasõitu nädalas e. umbes 10km. päevas on piisav, et tagada hea vorm. Üks kilomeeter rattasõitu toodab ligikaudu 11 krooni eest ühiskondlikku kasu paranenud tervise ning tööviljakuse näol (Trafitec).