Politsei- ja piirivalveamet korraldab homme Kopli lahel rahvusvahelise reostustõrjealase ühisõppuse "Puhas Meri 2011", millest võtavad osa Eesti ja Soome piirivalve- ja reostustõrjelaevad.

„Iga-aastase merereostustõrjealase ühisõppuse eesmärk on harjutada koostööd Eesti ja Soome reostustõrjeüksuste vahel ning omandada merereostuse lokaliseerimis- ja likvideerimistehnika ning vahendite kasutamiskogemusi,“ ütles Politsei- ja Piirivalveameti merereostustõrje teenistuse vanem Tauno Mettis.

Tema sõnul harjutatakse käesoleval ühisõppusel ulatusliku merereostuse likvideerimist, mis tekib tankeriõnnetuse tagajärjel. „Merereostus mõjutab oluliselt keskkonna seisundit ja normaalset elu- ja majandustegevust ning selle likvideerimiseks on vajalik kaasata kogu riiklik ressurss ja lisaks naaberriikide reostustõrjealane abi,“ selgitas Mettis.  

Kolmapäeval kell 9.00 algavast õppusest võtavad osa reostustõrjevõimekusega piirivalvelaev Kati ja piirivalvelaev Kõu, Veeteede Ameti reostustõrjevõimekusega laev Sektori ning reostustõrjelaevad Seili, Tursas ja Halli Soome Vabariigist.

Õppuse stsenaariumi järgi põrkab Kopli lahel tanker, mille pardal on 20 000 tonni toornaftat, kokku kaubalaevaga. Kaubalaev sõidab rooliseadme rikke tõttu vööriga tankeri paremasse poordi, vigastades tankeri ühte lastitanki. Õnnetuse tagajärjel voolab merre 2 000 tonni toornaftat.

Piirivalvelaev Kati ümbritseb lekkiva tankeri avamerepoomiga, takistades nafta levikut merekeskkonnas. Teiste laevade ülesandeks on merre voolanud nafta kokkukorjamine vältimaks reostuse jõudmist rannikule. 

Rahvusvahelist ühisõppust „Puhas Meri“ korraldatakse alates 2001. aastast.