Toituda tervislikult ja samal ajal keskkonnasõbralikult – see on hea väljakutse. Peres, kus on toitu valivad lapsed, osutub see veelgi suuremaks katsumuseks. Järgnevalt pakume nippe, kuidas saab muuta pere toiduvalikut mitmekesisemaks nii, et see koormaks vähem keskkonda.

  • Kevadel napib kodumaiseid hooajalisi köögivilju, puuvilju ja marju. Tavapärases „kommikausis“ saab maiused teadlikult asendada idandite ja sügisel varutud juurikatega. Lisaks sobivad hästi kuivatatud puuviljad, kodumaised õunad-pirnid või sügavkülmast võetud marjad. Lastel saab lasta valida, milliseid köögi- ja puuvilju nad kaussi valmis lõikavad.

  • Hea algus hommikule on puder. Parim valik on kodumaine teravili, näiteks kaerahelbe- või mitmeviljapuder. Kiudainete ja vitamiinide-mineraalainete saamiseks võiks see olla eelistatult täisterast. Erandiks on vaid väikesed, alla 1-2-aastased lapsed, kes ei jõua suuri koguseid täisteratooteid veel korralikult seedida. Hommikueine rikastamiseks võib pudrule lisada kanepi- ja linaseemneid, jahvatatud päevalille- ja kõrvitsaseemneid või kujundada sügavkülmast võetud mustikatest rõõmus naerunägu. Seemned annavad ka pudrule vajaliku koguse rasvainet, ilma milleta meie organism ei omasta rasvlahustuvaid vitamiine nagu K, A ja E vitamiinid.

  • Kala on hea omega-3 rasvhappe allikas. Keskkonna seisukohalt tuleks eelistada loodusest püütud kala ja eelkõige väiksemaid isendeid. Need on ka tervisele kõige kasulikumad, sest on kasvanud ilma kasvu kiirendavate ainete või haigusi pärssivate hormoonideta. Kala võib süüa niisama, seda võib lisada suppidesse, pajaroogadesse, salatitesse või panna fileeritult võileiva peale vorsti asemel.

  • Liha on suure keskkonnamõjuga ning seetõttu tuleks seda tarbida võimalikult väheses koguses. Miks mitte asendada kotlettide sisu osaliselt juurviljadega või lihapirukate asemel pakkuda perele maitsvaid aedviljaküpsetisi? Kotlettide sisse sobivad koos juurviljadega väga hästi ka keedetavad teraviljad nagu riis, hirss ja tatar.

  • Piimatooted on head kaltsiumiallikad. Juust sisaldab palju rasva- ja soola. Juustu valmistamine koormab keskkonda. Head piimatooted on hapendatud, vähese suhkru ja soola sisaldusega variandid nagu näiteks keefir, hapupiim, naturaalne maitsestamata jogurt, kodujuust ja mozzarella juust. Vahepalaks või magustoiduks sobivad hästi keefir või hapupiim kamaga, jogurt marjade-puuviljade ja seemnete-pähklitega. Joogijanu kustutamiseks sobib kõige paremini puhas vesi.

  • Vesi on hea tervislik jook. Koduaias kasvanud marjadest tehtud siirup on küll keskkonnasõbralik, kuid selles on sageli liigselt suhkrut, mis ei ole nii tervislik ja lõhub hambaid. Lastele võiks vesi alati laual kättesaadav olla. Vett saab kannus isuäratavamaks muuta kurgiviilude ja erinevate marjadega.

  • Oluline on lugeda infot toidupakenditel. Eelistada tuleks pigem kohalikke toite. Lisaks on pakenditel infot toidu lisaainete kohta. Pika säilivusajaga kookidest ja vorstidest ning värvilistest kommidest tasub üldse loobuda.

Maitsvaid ja mitmekesiseid elamusi pere köögis!

Allikad: Keskkond taldrikul: http://foodweb.ut.ee/s2/209_281_116_Keskkond_taldrikul.pdf

www.toidugaterveks.com

www.toitumine.ee