Kui koosolek umbses ruumis või töökaaslase mürgine märkus pea valutama ajavad, siis peaks leevendust tooma valuvaigistav tablett. Õnneks pole pingepeavalu niivõrd ohtlik tervisele, kuivõrd ebamugav ja tüütu.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- Piret Birk, Sekretar.ee
- 6. november 2008
- Foto: https://pixabay.com/photos/headache-head-ache-pain-head-ache-1910649/
Kui peavalud aina korduvad, võib tekkida hirm, et on midagi tõsisemat lahti. “Enamasti pole see nii,” rahustab osaühingus Kristiine Perearstid töötav peretohter Sirje Reinmets. “Enamikul patsientidest, kes peavaluga minu poole on pöördunud, on just pingepeavalu.”
Tohtri tähelepaneku järgi tabab pingepeavalu järjest nooremaid inimesi, 20. eluaastates peavalukannatajad pole enam mingi haruldus.
Pingepeavalu tekitavad stress, väsimus, arvutitöö või kutsehaiguse tagajärjel tekkinud lihaspinge ja kaelatraumad. Kuklas, otsmikul, meelekohtades või pealael pulseerib valulik surve, mis pigistab pead nagu liiga kitsas müts. Mõõdukas ja talutav valu kestab pool tundi kuni nädal.
Migreenihoo vallandajateks võivad olla näiteks vaimne või füüsiline väsimus. Pingepeavalust erineb migreen selle poolest, et lööb välja kas ainult paremal või vasakul pea poolel ja leeveneb aeglasemalt. Ka on migreenivalu tugevam, tuues kaasa iiveldamist ja nägemishäireid, heli- ja valgustundlikkust. Migreenitablettegi tuleb hakata võtma esimeste tundemärkide ilmnemisel, sest iivelduse ja oksendamise staadiumis ei püsi ravimid enam sees.
Migreeni all kannatavad ainult naised ja see on päritav perekonna naisliini pidi. Kui migreenilaadsed nähud algavad pärast 35. eluaastat, siis tuleks ettevaatuse mõttes sellest arstile rääkida. Kuna on kindlaks tehtud, et elu esimene migreenihoog lööb välja kindlasti enne seda vanust, võib olla sel juhul tegemist mingi tõsisema haigusega.
Pingepeavalu ja migreen võivad küll hulluks ajada, aga pole kumbki tegelikult päris haigused. Mõlemad on organismi omapärad – mõnda kimbutavad need alatasa, teine ei tunne neid terve elu jooksul. Pingepeavalu või migreeniga tuleb lihtsalt leppida ja vajaduse korral rohtu võtta.
Kui pinged kestavad, siis tõenäoliselt kordub ka peavalu. “Pidevalt valutavast peast oleks hea siiski arstile rääkida, et selle põhjus välja selgitada,” soovitab Reinmets. “Peavalu võib olla ka mõne haiguse tunnus.”
Enamasti osutub kardetud peakasvaja või mõni muu kujuteldav tõbi pingepeavaluks või migreeniks, millest lahtisaamiseks tuleb kas lihtsalt aeg maha võtta ja ennast välja magada või minna pärast rasket päeva massööri juurde või spordisaali. Peavalu all kannatajatele on sobivad spordialad ujumine, jooksmine, suusatamine jt. Hästi lõõgastavad ka dušš, vann, jalutamine või hea muusika.
Kui häda põhjus on kaelalülivead või lihaspinge, siis näidatakse õiged võimlemisharjutused kätte haiglate ja polikliinikute ravivõimlemise kabinettides. Abi võib olla Vietnami palsamist või teistest salvidest, mida võib määrida näiteks tuikavatele meelekohtadele. Ka Bittneri palsam ning teised rahvapärased rohud leevendavad.
Kui neist ei piisa, võib apteegi käsimüügist osta aspiriini, paratsetamooli või ibuprofeeni. Veelgi tõhusamaid peavalu- ja spetsiaalseid migreeniravimeid kirjutab välja arst.
Jägermeister ja teised alkohoolsed joogid on mõõdukas koguses samuti lõõgastava toimega, kuid peavalu korral nende pruukimisest harjumust teha Reinmets ei soovita. Alkoholi mõõduka tarvitamise ja joomatõve vaheline piir on liiga habras.
Peavaluhoo võivad vallandada:
* äkitselt tekkiv või ka äkitselt leevenev stress
* stress ja ärevustunne võivad ajada kaela ja õlad pingesse, mis omakorda põhjustab peavalu
* silmade ülepinge
* nii vähene magamine kui ka üleliia pikk põõnamine
* õhurõhu ja tuule suuna muutus: peavaluhood kipuvad sagenema vastu kevadet ja sügist
* lõhnad, sigaretisuits ja vilkuv valgus
* B-, E- ja C-vitamiin, tsink, magneesium ja vask
* juustus, punases veinis, ubades ja maksas leiduv türamiin
* hot-dog’ides, salaamivorstis ja konserveeritud lihas olevad nitraadid
* Hiina toidus ja salatikastmetes leiduv mononaatriumglutamaat
* peavalu all kannatajad peaksid kriitilise pilguga üle vaatama ka oma kohvi, piimatoodete, šokolaadi, pähklite ja suitsukala tarbimise harjumused
Täiskasvanute ja eriti vanemaealiste peavalude põhjus võib olla vere suhkrusisalduse langus, järsk vererõhu tõus, kehvveresus, ajuvereringe häired.
Peavalu võivad tekitada südameravimid nitraadid ja ka liiga suurtes annustes võetud valuvaigistid.
Peaaju kasvajaid on harva. Tunnus on järjekindlalt päevast päeva suurenev peavalu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta