Uuringud näitavad, et igal aastal visatakse Eesti koolides ära umbes 50 autokoormatäie suurune kogus söömata jäänud toitu. Kampaaniaga „Kokkame koos!“ soovitakse olukorda parandada ja tõsta õpilaste teadlikkust, kuidas vähem toitu raisata.
- Toit ja aiandus
- 19. oktoober 2018
- https://pixabay.com/photos/electric-charge-road-sign-sign-2301604/
Kampaania käigus toimuvad Eesti koolides ühiskokkamised, kus õpilased valmistavad koolikokkade abiga süüa, kasutades muuhulgas eelnevast toidukorrast üle jäänud toiduaineid. Kampaania saab alguse täna pärastlõunal Saue Gümnaasiumis.
Toidu raiskamine on probleem, mis kipub suurenema ühiskonna arenemise ja heaolu kasvamise tõttu – nii ka Eestis. Toidu tootmiseks kasutatakse ohtralt vett, maad ja transpordikütuseid, sealhulgas inimeste aega ja tööjõudu. Sestap mida rohkem raiskame toitu, seda enam kurname asjatult ka keskkonda. Paraku visatakse ära suurtes kogustes toitu ka Eesti koolides.
„Meie instituudi uuringud toiduraiskamise trendide kohta Eestis on toonud välja, et keskmises koolisööklas läheb äraviskamisele 3,4 tonni toitu aastas,“ nentis Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse vanemekspert Evelin Piirsalu. See teeb kõikide koolide peale kokku umbes 1000 tonni ehk 50 autokoormatäit söödavat ja kvaliteetset toitu, mis kahjuks läheb raisku. Enamiku sellest kogusest moodustab toit, mis on koolilaste toidutaldrikutel järele jäänud.
Kampaaniaga „Kokkame koos!“ soovime tõsta õpilaste teadlikkust toiduraiskamisest kui probleemist ja panna neid märkama võimalusi, kuidas ise midagi ette võtta. Üks sõnum õpilastele on, et nad võtaks taldrikule just nii palju toitu, kui ära jõuavad süüa, sest alati saab toitu juurde võtta,“ lisas Piirsalu.
Samuti saab toidu raiskamist vähendada, kui söögi tegemisel kasutada eelmise toidukorra valmistamise jaoks üle jäänud toiduaineid. Seda soovimegi kampaania abil lastele õpetada. „Nii saab teha näiteks keedukartulitest kartulivormi või tahkest sepikust magusa ahjuroa. „Kokkame koos!“ eesmärk ongi üheskoos toidu valmistamisega koolikokkade juhendamisel anda lastele edasi olulisi oskusi, et nad oskaksid toiduvaldkonnas keskkonnasäästlikud olla,“ kommenteeris Daily kaubamärgi all koolitoitlustust pakkuva Baltic Restaurants Estonia AS-i müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson. „Toitlustame igapäevaselt peaaegu 22 000 õpilast ja kui suudame selle kampaaniaga raisatud toidu hulka vähendada ja laste teadlikkust tõsta nii koolis kui ka kodus, on tulemus juba väga hea,“ lisas Endrikson.
„Kokkame koos“ kampaania kestab oktoobrist aprillini, mille jooksul jõutakse 14 kooli üle Eesti. Kampaaniat viivad läbi Daily kaubamärgi all toitlustusteenust pakkuv Baltic Restaurants Estonia AS ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse eksperdid toiduraiskamise vältimise alal. „Kokkame koos!“ rahastajaks on Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Keskkonnaministeerium. Projekti jooksul valmib ka nõuannetega juhend koolidele ja toitlustajatele toiduraiskamise vähendamiseks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta