Autosõit kulutab loodusressursse ja tavaolukorras tekitab ka õhureostust – see on üldteada fakt. Samas ei saa sajaprotsendilist autost loobumist igaühele soovitada. Kuidas olla säästvam autojuht, sellest Bioneer täna räägibki.
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 6. aprill 2010
Sõida mõõduka kiirusega. Lisaks sellele, et liigsest kiirustamisest hoidumine säästab kütusekulu arvelt, vähendab see ka võimalust, et auto satub avariisse. Oluline on hoida sellist kiirust, et kilomeetreid kütuseliitri kohta tekiks võimalikult palju.
Kasuta õiget käiku. Liigu kõrgemale käigule kohe, kui see võimalik on. Samas väldi auto koormamist kõrgema käiguga, kui oled parasjagu mäkke tõusmas. See kulutab enam kütust ja ei ole mootorile hea.
Sõida sujuvalt. Väldi mõttetut rabelemist, inimeste ärritamist oma sõidustiiliga ja pidevaid möödasõite. Hoia õiget pikivahet ja aeglusta, kui oled lähenemas liikluse sõlmpunktidele. Sujuva sõidu rusikareegel ütleb, et mootoripöörded peaksid olema alla 2500 rpm bensiinimootori korral ja alla 2000 rpm diiselmootori korral.
Kasuta õigeid jalatseid. Pehmetallaliste jalanõudega on pedaali tunnetamine lihtsam.
Hoolda autot. Halvasti hooldatud auto kulutab kütust ebaefektiivselt. Kindlasti kontrolli rehvirõhku kord kuus hommikuti, kui rehvid on külmad. Jälgi õhufiltri olukorda ning lase seda igal õlivahetusel kontrollida.
Ära tassi kaasa mõttetut kraami. Hoia pakiruum üleliigsetest asjadest vabana, sest ka see vähendab kütusekulu.
Küsi endalt, kas sa ikka pead sõitma. Alla 3-kilomeetritste lõikude läbimine autoga on kõige keskkonnavaenulikum, sest külm ja koormatud mootor tekitab 60% võrra enam emissioone, kui soe mootor.
Planeeri oma liikumist. Kui sa pead ühe päeva jooksul ära käima näiteks poes, polikliinikus ja raamatukogus, siis planeeri kõik need käigud ühe autosõidu sisse. Sa ei pea iga kord koju tagasi sõitma ja uuesti sõitu alustama.
Väldi tipptunde. Ummikud viivad alla nii sinu tuju kui ka autosõidu efektiivsuse.
Kasuta auto konditsioneeri vaid siis, kui seda väga vaja on. Madalama kiirusega sõites (kui õues just väga palav ei ole) on tõhusam aknad alla keerata. Üle 70-kilomeetrise tunnikiirusega liikudes on tõhusam kasutada auto ventilatsioonisüsteemi, sest suurel kiirusel liikuvale autole avaldavad avatud aknad koormust.
Osta endale sobiva suurusega auto. Nelikveoga suur maastur kulutab alati enam kütust, kui väiksem pereauto. Küsi endalt, millist autot sa tegelikult vajad. Luukpärad on tavaliselt ökonoomsemad kui sedaanid, mis on omakorda etemad kui universaalid, mis on vähem kulukad kui linnamaasturid.
Kas teadsid?
|
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta