Laps sünnib ilma küll ihualasti, kuid päris ilma maise varata saab ta olla vaid hetke. Siis tõmmatakse talle selga riided, pannakse voodisse ja uue inimese tarbimisahel ongi alguse saanud. Kuid iga inimene, ka kõige pisem, saab tänu oma vanemate teadlikele valikutele elada nii, et säilib looduskkeskkond ka järgnevatele põlvedele.

  • Tarbimine ja tervis
  • 28. mai 2020
  • https://pixabay.com/photos/baby-child-sleeping-asleep-napping-21998/

Variante loodussäästlikumaks lapsekasvatamiseks leidub mitmeid, samas ei pea kõik olema alati uus ning asju endid ei pea olema palju. Kuid kui riideid, mänguasju ja mitmeid tarvikuid saab osta uuskasutuskeskusest ja need hiljem omakorda mõnele tuttavale beebile edasi anda, siis on üks tootegrupp, mille kasutamine muudab pisikese inimese ökoloogilise jalajälje päris märkimisväärseks. Jutt käib mähkmetest.

“Lapsevanemad on keskkonnahoiu küsimustes üha teadlikumad ja nõudlikumad,” kinnitab Invaru abivahendikeskuse klienditeenindaja Siiri Kaska. “Nad on lugenud, et tavalised ühekordsed mähkmed lagunevad looduses 500 aastat. Kui arvutada kokku ühe lapse peale kulunud kogus, siis me räägime tuhandetest kasutatud mähkmetest,” toob klienditeenindaja välja mõtlemapanevad numbrid. “See selgitab ökomähkmete kasutamise kasvu, mis on alternatiiviks korduvkasutusega riidemähkmetele.”

Öko ei tähenda ainult lagunemist

Ökomähkmetest rääkides mõtlevad inimesed sageli eelkõige nende utiliseerimisele. Tegelikult on see aga kogu tsükli viimane osa ja tõeliselt loodussõbralik ökotoode peab vastama palju enamatele tingimustele kui keskkonnasäästlik lagunemisprotsess. Kuidas sellised tooted üles leida?

“Heaks indikaatoriks keskkonnasõbraliku valiku langetamisel on sertifikaadid pakendil,” selgitab Kaska. “Näiteks on meil sellised ökomähkmeid, mille pakilt leiab Põhjamaade keskkonnamärgise ehk luige logoga märgi. Tegemist on Põhjamaade Ministrite Nõukogu asutatud märgisega, mis tagab, et tooted on täitnud ranged keskkonna- ja kliimapoliitika kriteeriumid ning kvaliteedinõuded.”

„Ökomähkme eelis lapsele on nahasõbralikkus,” räägib Siiri Kaska. „Et toode ei sisaldaks sünteetilisi ega lõhnaaineid ning oleks dermatoloogiliselt testitud vältimaks nahaärritust ja allergiaid. Luigepildiga märk tagab, et tootes pole kasutatud optilisi valgendeid, PVC-d ja ftalaate, parfüüme ja vedelikke.”

Tunnustatud keskkonnamärgis esitab tootele nõudmised niiöelda sünnist surmani. Isegi varem, sest kõik algab tooraine valimisest, et tegu oleks võimalikult loodusliku materjaliga, mille töötlemine avaldaks keskkonnale võimalikult vähe mõju. Märgise saamisel hinnatakse muu hulgas selle tootmiseks kulunud energia ja muude ressursside tarbimist, tehasest väljuvate saasteainete heitkoguste mõju õhule, maale ja veele, keskkonnaohtlike ainete sisaldust tootes ja toote mõju inimesele. Kõige reguleerimiseks ja hindamiseks on olemas nõuded, mis vaadatakse iga 3 aasta tagant üle, arvestades uusi teadmisi ja tootmismeetodeid.

Vastutustundlikult valminud

Teine märgis, millele tasub ökomähkmete valimisel tähelepanu pöörata, on FSC märgis. "Kuna suur osa mähkmest koosneb puidukiust ehk tselluloosist, on oluline, et mähe, mida beebi valdava osa oma kasvamisajast kannab, oleks toodetud keskkonnasõbralikke nõudeid järgides. FSC märgis tootepakendil tagab, et toode pärineb kas vastutustundlikult majandatud metsast või on toodetud ringlussevõetud materjalidest,” räägib Kaska.
 
Peale selle, et FSC märgis annab indikatsiooni, et tegu on keskkonnasõbralikult toodetud tootega, sisaldab FSC märgis olulist informatsiooni nii tootja kui ka toote kohta. "Märgisel oleva litsentsikoodi järgi on võimalik tuvastada tootja ning seeläbi kontrollida, kas toote sertifikaat on veel kehtiv või mitte," sõnas Kaska.
 
Lisaks võib märgiselt leida info selle kohta, kas toode on täielikult või osaliselt FSC sertifitseeritud materjalist, kas sertifitseeritud materjalist on toode ise või selle pakend.

"Mähkmete puhul on oluline esmalt pakendilt kontrollida, et sertifitseeritud materjalist oleks toode ise," annab Kaska nõu. Invaru valikus olevad Bambo lastemähkmed on FSC MIX märgisega. "See tähendab seda, et toote valmistamisel on segatud on erinevat toormaterjali FSC sertifitseeritud materjalist ning kontrollitud ja ringlussevõetud materjalist," kinnitab Invaru klienditeenindaja.