Catherine Brahic meediaväljaandest NewScientist kirjutab viiest olulisest keskkonna mõjutamise juhtumist, mis on aset leidnud juba aastatuhandeid tagasi.
- Majandus
- 4. november 2008
Faynani vasekaevandus Jordaanias
Jordaanias umbes 50 km kaugusel Surnumerest, Faynani piirkonnas paikneb vasekaevandus, millest saadi metalli juba kuningas Saalomoni eluajal 3000 aastat tagasi. Saalomoni kaevandused on olnud arheoloogidele ihaldusväärsed pärast seda, kui 19.sajandil ilmus Rider Haggardi romaan „King Solomon`s Mines“, mis lõi müüdi rikastest kulla- ja teemandikaevandustest. Tegelikult tegi Saalomoni rikkaks vase kaevandamine.
Tonglu mäe vasekaevandus Hiinas
Jordaania ei ole ainus riik, kus on olemas iidne vasekaevandus. Ka Hiinas Tonglu mäe piirkonnas alustati 3000 aastat tagasi vase kaevandamist. Tonglu mägi paikneb 28-kilomeetri kaugusel Huangshi linnast. Teadlased on sellest piirkonnast leidnud mitusada kuni 50-meetri sügavust kaevandamisauku, mis on jaotatud laiali ruutkilomeetri suurusele alale.
Ngwenya hematiidikaevandus (rauamaak, Fe2O3) Svaasimaal
Kui teiste varajaste kaevanduste puhul räägitakse mõne tuhande aasta pikkusest ajaloost, siis selles Aafrika piirkonnas on inimesed rauamaaki kogunud isegi kümneid tuhandeid aastaid tagasi.
Vanimad kaevandusaugud Svaasimaa rauakaevanduses on koguni 43 tuhat aastat vanad. Paljude teadlaste meelest on tegemist maailma kõige vanema kaevandusega.
Algselt kasutati kaevandatud rauamaaki vaid kosmeetika tegemise eesmärkidel.
Kõrbed Mesopotaamias
Mesopotaamia maastike muutumine sumerite Viljaka Poolkuu aladest kuivadeks ja soolasteks aladeks praeguses Iraagis näitab hästi, kui palju inimasustus maastiku muuta võib.
Viljaka Poolkuu piirkond oli looduslikult niisutatud Tigrise ja Eufrati jõgede abil. Sumerite ajal võeti kasutusele niisutussüsteemid. See tundus loodusvarade mõistliku kasutamisena, aga tegelikult sai sellest alguse piirkonna allakäik.
Kuna niisutusvesi sisaldas soolasid, mida looduslikus vees ei olnud, siis hakkas pinnas muutuma. Ajapikku kogunes soolasid pinnasesse liiga palju.
Teadlased on teinud kindlaks, et põllumehed läksid juba 4000 aastat tagasi soolatundliku nisu pealt üle soolatolerantsema odra kasvatamise peale. Muutused maastikus, põlluharimises ja tavades viisid iidsed rahvad allakäigule.
Piirkond on sünnikohaks sumeritele, assüürlastele ja babüloonlastele.
Maailma vanim sillutatud tee Egiptuses
Giza püramiidini jõudmine ilma nähtavate teeviitadeta oli ehitajatele keeruline. Seda mõistsid ka egiptlased.
1993.aastal avastas James Harell 28-kilomeetrise iidse sillutatud tee, mis jooksis kõrbest otse Kairo linna edela piirkonda.
Tee oli kaetud liivakivi tahvlitega, paekivi ja puiduga. Leiu teinud meeskond on veendunud, et tegemist on 4600 aasta vanuse sillutatud teega.
Koostas: Katrin Lipp, www.bioneer.ee
Allikas: The five oldest acts of environmental destruction
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta