Keskkonnaministeerium ja keskkonnaagentuur alustavad sel nädalal kampaaniaga, mis kutsub kõiki tarbijaid üles andma omapoolset pisikest panust planeedi heaolusse ning samal ajal kaitsma oma tervist. Koos kampaaniaga algas ka kampaaniamäng, kus võib võita kastitäie EL ökomärgisega tooteid. Teavituskampaania tuletab meelde, et paremad tooted ei ole ainult tervise- või keskkonnafanaatikute jaoks, vaid see on teadliku kasutaja valik igapäevaste sisseostude juures.

Euroopa Liidu ökomärgis on lühidalt öeldes tähis, mis kinnitab toote või teenuse keskkonnasõbralikkust. Selle märgise saavad tooted, millel on väiksem keskkonnamõju kogu toote elutsüklit silmas pidades.

Keskkonnaagentuuri direktori Taimar Ala sõnul toob märgis esile igapäevased majapidamistooted, mida kasutades on mõju keskkonnale väiksem ning samal ajal on need ohutumad ka tarbijate tervisele, sest EL ökomärgisega toodetes on inimese tervisele kahjulikke aineid teistest vähem. „Märgist annab välja sõltumatu organisatsioon ja selle taga on pikaajalised teadusuuringud,“ rääkis Ala.

Taimar Ala nentis, et inimeste keskkonnateadlikkus on ainuüksi viimase aastaga kõvasti tõusnud. „Kuid tõsiasi on see, et seni kuni ei muutu inimeste tarbimisharjumused, ei hakka toimima ka ükski kliimaneutraalsuse deklaratsioon või rahvusvaheline kokkulepe inimese poolt tekitatud keskkonnamõjutuste vähendamiseks,“ rääkis Ala.

„Tahame tarbijatele meelde tuletada, et paremate valikute tegemine algab väikestest sammudest. EL ökomärgisega tooted ei ole kallimad ega vähem tõhusad ning kui rohkem inimesi hakkab ökomärgise saanud tooteid eelistama, kasvab ettevõtjate surve tootmisprotsesse ja miks mitte ka ärimudelit kohendada,“ selgitas Ala.

EL ökomärgise kampaaniat toetab ka Lenna Kuurmaa. „Mida päev edasi, seda rohkem ma mõtlen, mida ma tarbin ja miks ma tarbin. Keskkonnasäästlikkus ja teadlik tarbimine on minu jaoks viimasel ajal eriti tähtsaks saanud ja seetõttu on hea meel, et koostöös Keskkonnaministeeriumiga saame olulisele teemale suuremat tähelepanu tõmmata,” rääkis Kuurmaa.

“Kõik tahavad, et igapäevaelus kasutav olmekeemia oleks otseselt ohutu – põrandapesuvahend ei tohi plahvatada ning seda on tore kasutada ilma skafandri või gaasimaskita. Kuid sama elementaarne võiks olla ka keskkonnale paremate toodete valimine, eriti kui need on samal ajal ka tervisele paremad,” selgitas Ala.

EL ökomärgise taga on terve toote elutsükkel – toorained, tootmine, pakend ja transport – märgisega toode on keskkonnasäästlikum teistest sama grupi toodetest ning neis on vähendatud ohtlike ainete kontsentratsiooni.

Vaata www.ökomärgis.ee lehele, osale sotsiaalmeediamängus Keskkonnaagentuuri Instagrami lehel ning järgmine kord kui pesupulbrit ostad, vaata toote pakendit põhjalikumalt ja eelista EL ökomärgisega toodet.