Bioneer vestles kahe osava käsitöömeistriga materjalide taaskasutuse ja oma kätega ilu loomise teemadel.

Liina Gavrilov (32a) ja Virgylia Bartnikas (25a) on mõlemad väikeste laste emad ja andunud käsitööhuvilised. Isetegemine pakub tänapäevases masstootmise ühiskonnas võimalust eristuda ja arendada oma maailmatunnetust. Liina on väga osav ehtemeister ja Virgylia armastab valmistada nahast esemeid.

Millal hakkasite käsitööga tegelema? Mis on käsitöö tegemise juures teile kõige hingelähedasem? Millist käsitöö valdkonda eelistate?

Liina LIINA: Käsitöö on meie pere naistel veres. Vanavanaema õpetas mulle vändaga Singeri taga selgeks õmblemise põhitõed. Vanaema omakorda tegi mulle juba enne kooliminekut selgeks heegeldamise ja kudumise.

Kui keskkoolis tuli valida käsitöö ja aianduse lisaalade vahel, ei tekkinud mul küsimustki. Käsitööd tehes ja müües teenisin ka pärast kooli taskuraha.

Ehete meisterdamine ja käsitöö meeldivad mulle sellepärast, et see on midagi, mille tulemus on käega katsutav ja tarbitav, kuid samas väga loominguline ja ennast peegeldav tegevus.

Ehete valmistamise avastasin enese jaoks alles paari aasta eest ja see on valdkond, kus on lõputult võimalusi. Koon, heegeldan ja meisterdan alati suure kirega- tihtipeale ei vaata kella enne, kui silmad kinni tahavad vajuda.

Pildil: Liina Gavrilov

VIRGYLIA: Puberteedina ma protesteerisin tugevalt kunsti ja kõige muu sellega seonduva vastu. Eneselegi üllatuseks läksin vastavasse ikka jõudes TallinnaVirgylia Kunstigümnaasiumisse sisseastumiskatsetele ja mind võetigi vastu. Olin enda üle uhke - väike maatüdruk suutis minna teiste omasuguste juurde suurde linna kunsti õppima.

Kooli ajal tekkis mul suur huvi nahast käsitöö ja köitmise vastu. Just selle sama huvi pärast saigi Tartu Kõrgemasse Kunstikooli õppima minnes valitud naha eriala.

Materjali- ja tingimustenappus  õpetas katsetama ja leidma lahendusi. Käsitöö juures on parim oma aja mõttekalt kasutamine. Väga kurb on vaadata noori, kellel pole huvisid. Nii poistele kui ka tüdrukutele pakuks käsitöö mõtestatud tegevust.

Pildil: Virgylia Bartnikas

Kuidas te suhtute materjalide taaskasutamisse käsitöös? Milline materjalide taaskasutamise tulemus teile endale kõige enam meeldib?

LIINA: Materjalide taaskasutamine käsitöös on väga tänuväärt tegevus. Palju lõngu ja niite minu kodustes varudes on nö teise ringi riidepoodide kampsunitest pärit. Hoolika valimisega saab nõnda väga väikeste kuludega endale head toorainet varuda. Samuti on mu voodikatted ja muud lapitehnikas tehtud kodutekstiilid kõik alguse saanud kaltsupoe riiulil seisvast kaubast. Nööpe ei osta ma „päris poest“ juba kümme aastat.

Kui lapitöö ja lõngavarud on nö vajalikud tarbeasjad, siis ehete valmistamine pabermassist ja klantsajakirjade lehtedest on  lausa loomingu nime väärt. Pabermasspärlid ongi vist need, mis viimase poole aasta jooksul kõige enam mu tähelepanu on pälvinud - mõtlen, teen ja katsetan iga nädal.

VIRGYLIA: Kooli ajal pidin ma oma huvialad ise kinni maksma. See  õpetas mind nutikas olema. Ükskord sain vanaisalt suure rohelise nahktagi ja lõin sinna noa sisse. Nahktagist lõikasin nahatükke päris mitme raamatu jaoks. Nüüd on kaltsukatest naha otsimine saanud harjumuseks.  Ma vist ei oskakski uue suure nahatükiga midagi teha.

Käsitööst tervikuna hindan kõige enam lapitööd. Ise ma seda ei oska. Mulle meeldib, kui iga lapike räägib oma lugu. Siinkohal meenub töökaaslane, kes oma fantastilisi lapitekke näitusele pannes, naljaga pooleks vihjas, kus on tema teismeliseea lemmik seeliku ja  kitli lapid. Paras huumor! Ise tahaksin kunagi teha oma laste riietest suure päevateki!

Igapäevaselt kasutan sõbranna poolt taaskasutatud kohvipakkidest tehtud kohvikotti. Kohvikotid on muutumas järjest populaarsemateks. Minu oma näeb vinge välja ja lõhnab siiani kohvi järgi.


Liina

Pildil: Liina valmistatud ehe kingipaberist ja klaaspärlitest


Kus kohast te materjale hangite?

LIINA: Nagu ma eelpool mainisin, on tekstiile-kudumeid silmas pidades kasutatud riiete poed väga tänuväärt kohad. Paberitöödeks sobivad ajalehed, paberrätikud ja ajakirjad. Vahendeid leiab veel ehitustarvete poest ja kunstipoodidest.

VIRGYLIA: Ikka tuttavate käest ja kaltsukatest. Mulle sobivad ka jäägid ja praagid. Teistele need ei kõlba, aga mulle meeldivad väga.


V - retseptiraamat

Pildil: Virgylia valmistatud nahast raamat


Kus kohast te saate inspiratsiooni?

LIINA: Ehetevalmistamise kohta leian infot ja õpetusi internetist. Ehtemeistrite ja hobimeisterdajate (peamiselt välismaiste, kuid ka kohalike) blogid on selline koht, kuhu võib „uppuda“. Mul on välja kujunenud mõned lemmikud. Kindlasti on osa mu ehteid saanud mõjutusi teistelt tegijatelt, kuid otseselt ei kopeeri ma kunagi. 

Ehe saab tavaliselt alguse nii, et valmistan pärlid. Liimi ja laki ning muuga mässamise ajal mõtlen läbi värvigamma. Valmis pärleid peo vahel veeretades leian lisaks juurde sobivaid poepärleid ja muud vajalikku. Suur hulk pärleid seisab mul tavaliselt karpides ja ootab oma aega ning sobivat inspiratsiooni.

VIRGYLIA: Kuna olen praktiline inimene, siis ei armasta ma asju niisama sahtlinurka teha. Minu inspiratsiooni toidab tellija tundmine. Enne tegutsema asumist, räägin alati natuke juttu. Aiman tellija soove sedasi paremini ning suudan sobivama töö luua.

Kuna iga töö õpetab tehnikat nii köitmise kui ka kaante disainimise vallas, siis enamasti ongi mu tööd rohkem katsetused. Seetõttu eelistangi sama asja teha vaid ühel korral.

 Liina- käekett

Kas teie meelest inimesed taaskasutavad materjale piisavalt?

LIINA: Viimasel ajal on taaskasutusteema tänu meedias kajastamisele kindlasti popimaks muutunud. Enda tutvuskonnale mõeldes leian aga, et alati saaks olla nutikam. Vahel võiks millegi poest ostmise asendada just isetegemisega, sest võimalusi on palju.

VIRGYLIA: Arvan, et kasutatakse liiga vähe. Käsitöö on inimestele natuke võõras, kuigi asi on paranemas. Kuna poes on palju uut ja huvitavat pidevalt saada, siis rahakotti pigistades ostetakse asi uuena ja ei mõeldagi isetegemist proovida.

Siinkohal tahaksin kiita lasteaedasid. Paljud kasvatajad on hakanud pöörama tähelepanu vanade asjade taaskasutamisele.

Pildil: Liina valmistatud taaskasutatud teksamaterjalist käekett


Kas te oskaksite soovitada mõnda materjalide taaskasutamise lihtsat nippi käsitöös?

LIINA: Kindlasti on väga tänuväärt ettevõtmine lapitehnika harrastamine. See on asi, millega iga õmblusoskusega naine peaks hakkama saama. Kodutekstiilid, kotid, rõivad- võimalusi on tohutult, vaja on vaid fantaasiale voli anda. Ja toormaterjali leiab nn teise ringi riidepoodidest.

VIRGYLIA: Minu meelest käib siia alla ennekõike vanadele riietele uudse välimuse andmine. Eriala poolest soovitaksin lemmikraamatu, albumi, kausta või karbi katmist kas siis riide või nahaga. Meil kõigil on kodus mõni vana tekstiil või vanaema juurest toodud nahktagi. Liimi, kleebi või õmble, ja sulle niigi kallis asi saab oma kätega tehtud uue kuue.


Kas te suhtlete ka teistega, kellel on sarnased hobid. Kuidas see suhtlemine välja näeb?

LIINA: Koduse inimesena, kel internet käepärast, avastasin enese jaoks käsitööfoorumi www.isetegija.net* Kuna minu lähedaste hulgas pole selliseid käsitööfanaatikuid, siis siit leidsin inimesed, kes on sama pühendunud.

VIRGYLIA: Kahjuks on minu eriala harrastavaid inimesi vähevõitu. Mul on üks hea tuttav www.isetegija.net* portaalis. Temaga me jagame muljeid ja nippe üsna sageli. Jagame ka soove ja nõrkuseid netist leitud töövahendite suhtes.


Kas käsitööd ja taaskasutust võivad harrastada kõik? Kas see on kitsa ringkonna hobi?

LIINA: Kindlasti võivad käsitööga tegeleda kõik. Ainus kõige kallim vajaminev ressurss selle puhul on aeg. Huvi korral on kõik ju õpitav ning viimasel ajal tundub, et Eestis onV- teksadest retseptiraamat käsitööd ka rohkem väärtustama hakatud. Käsitöösuunitlusega üritused, koolitused ja õpitoad on igale soovijale kasvõi interneti abiga kättesaadavad ja ülesleitavad. Oluliselt on juurde tekkinud ka käsitööks vajalikke materjale pakkuvaid netipoode. Taaskasutus on selle teema juures kui kirss koogil - sa lood ja samas teed seda säästlikult!

Isetehtud asjad on omapärased ja alati armsamad kui poekaup. Alustada võib kasvõi sellest, et loobutakse oma lähedastele poekauba kinkimisest. Parem on teha armastusega ja ise! Käsitöö abil saab ka oma riietuse ja imidži muuta ainulaadseks.

VIRGYLIA:  Ma arvan, et inimesed lausa PEAKSID rohkem tähelepanu käsitööle pöörama. Hea algus oleks  juba see, kui kodus ema meisterdaks koos lapsega. Inimesed võiks julgemalt vaadata ringi, kasutada ära vanu mänguasju, riideid ja muud põnevat kraami. Selle  kõigega saaks kaunistada pildiraame, raamatuid, vaase jne. Vaja on ainult liimi ja natuke fantaasiat.

Pildil: Virgylia tehtud taaskasutatud teksamaterjalist kaantega retseptiraamat
_________________________________________________________
* - toimetaja poolne märkus – Liina on Isetegija portaalis tuntud Reesi nime all. Virgylia kasutab veebinime Vikike.