Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni (HELCOMi) täna avaldatud Läänemere seisundihinnangu aruande kohaselt pole mere seisund viimase kuue aasta jooksul paranenud. Hinnatud kalavarudest on heas seisundis vaid merilest, Liivi ja Botnia lahe räim ning Botnia lahe rääbis. Hallhülge arvukus küll kasvab, ent viigerhüljeste arvukus väheneb.
- Veemajandus
- 2. november 2023
- Foto: Soomlaste mereseirelaev Aranda Tallinnas / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Kuigi Läänemere kaitsele pööratakse aasta-aastalt rohkem tähelepanu ning rahvusvahelised nõuded mere seisundi hoidmiseks karmistuvad, ei ole see veel oodatud muutusi toonud. Kindlasti on üheks põhjuseks asjaolu, et Läänemeres võtavadki muutused aastakümneid aega, kuid määrav on siiski inimtegevuse jätkuv mõju merekeskkonnale.
Läänemere seisundi hindamisel vaadati mere elupaikade, kalavarude, veelindude ja mereimetajate olukorda. Samuti mõõdeti eutrofeerumist, ohtlike ainete sisaldust, mereprügi levikut, kalapüügi mahte ning elupaikade kahjustuste ulatust meres. Mõnede elupaikade osas näitavad hinnangud halba seisundit kogu Läänemeres, eriti Läänemere avaosas, kus on kasvanud hapnikupuudus. Kalastiku rannikuliikide seisund on võrreldes eelmise hindamisperioodiga halvenenud ning rannikukalade poolest on heas seisundis vaid Botnia laht ja Botnia meri, Bornholmi bassein ning Poola rannikuvesi. Majanduslikult olulisest 15 kalavarust (ja 9 hinnatud liigist) osutusid heas seisundis olema vaid räim Liivi ja Botnia lahes, rääbis Botnia lahes ning merilest. Mereimetajast hallhülge arvukus küll kasvab, ent viigerhüljeste arvukus väheneb, samuti ei ole paranenud Läänemere ainsa vaalalise pringli seisund.
Olukorda aitab parandada saastekoormuse vähendamine ja täiendavate kaitsemeetmete sihipärane rakendamine. Ka kliimamuutustel on oma roll – kui merevesi soojeneb, siis jääkate väheneb ja taimestik hakkab liigselt vohama. Ent mere seisundi parandamine aitaks vähendada ka kliimamuutuste mõju.
Seisundiülevaate raames tehtud sotsiaalmajandusliku hinnangu kohaselt jääb mere halva seisundi tõttu terves Läänemere piirkonnas saamata ligikaudu 5,6 miljardit eurot majanduslikku tulu aastas. Eeskätt mõjutab see turismi ja kalapüüki.
Kliimaministeeriumi merenduse ja veekeskkonna asekantsler Kaupo Lääneranna sõnul tuleb muudatusi mereseisundi parandamiseks jõuliselt edasi viia. „Lähiajal on plaanis mitmed uuendused Eesti merekeskkonna kaitse parandamiseks,“ kinnitas ta.
Läänemere merekeskkonna kaitse komisjon (HELCOM) teeb regulaarselt mere seisundi ja olukorra hinnanguid ning annab riikidele soovitusi mere seisundi parandamiseks. Täpsem ülevaade hinnangu tulemustest.
Läänemere ja selle eri osade seisundihinnangud on leitavad ka HELCOMi kaardirakendusest.
State of the Baltic Sea – Third HELCOM holistic assessment
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta