Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames algab kolmapäeval, 3. juulil Otepää maaliliste maastike matkasari, mis viib huvilised rattamatkale Eesti kultusfilmide võttepaikadesse ja augusti algusest ka tippkunstnike meelispaikadesse. Rattamatk maalimaastikele lõpeb maalitöötoaga, kus iga osaleja saab ka ise kunsti luua.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 3. juuli 2024
Valgamaa Partnerluskogu tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi tiimi liige Tiina Ivask ütles, et Otepää maaliliste maastike matkasari on hea näide kogukonna uuenduslikust ettevõtmisest, mis tutvustab piirkonda uuest ja huvitavast vaatenurgast.
„Tuntud filmidest tuttavad paigad ja nimekate kunstnike maalidelt nähtud vaated avanevad nüüd tänu uudsele matkasarjale iga osaleja jaoks päriselus vahetu isikliku kogemusena. Otepää piirkond tervikuna avab end tänu sellele hoopis teistmoodi paigana ja siinseid kultuurikihistusi on igaühel põnev ka ise edasi avastada,“ sõnas Ivask. „Aktiivne eluviis, liikumine looduses ja kultuurielamus on osavalt kokku põimitud. Ja kirsiks tordil on matkal läbi mängitud stseen filmist või maalilt, mis loob tunde, et oled osa kunstiajaloost.“
Otepää Külade Ühenduse projektijuht ja matkasarja üks korraldajaid Triin Nurmsalu lausus, et maaliliste maastike matkasari on kaasahaarav kogukonnasündmus, mis on hästi liitnud ka Otepää kandi kogukonda.
„Otepää ümbrusega seotud filmi ja kunsti teema on kogukonnale olnud väga inspireeriv. Kohalikud inimesed on ise saanud palju uut teada kodukandi lugude kohta ja see innustab meid kõiki nüüd siinseid väärtusi ja kogu piirkonda laiemalt tutvustama,“ rääkis Nurmsalu.
Tema sõnul on rattamatkad jõukohased kõigile huvilistele ning iga maalimatka lõpus toimub juhendatud töötuba, mille käigus saavad osalejad vormida matkal kogetud elamused ja emotsioonid oma kunstiteoseks.
Otepää maaliliste maastike matkasari toimub juulis ja augustis: 3. juulil leiab aset rattamatk filmimaastikel ning 4., 5., 6. ja 7. augustil viiakse läbi rattamatkad kunstimaastikel koos juhendatud maalitöötoaga. Filmimaastike matka raames avavad kohalikud elanikud vaid sel päeval oma koduhoovid, kus on filmitud tuntud filmide võtteid. Muuhulgas kuuleb meenutusi ja lugusid filmide “Suvi”, “Nipernaadi” ning “Vanad ja kobedad saavad jalad alla” filmivõtete aegadest.
Matka raames on võimalus rekvisiitide abil taaslavastada filmistseene ja ümber kehastuda filmitegelasteks. Maalimatkadel külastatakse aga paiku, kus on peatunud ja maalinud mitmed nimekad Eesti kunstnikud, teiste seas Konrad Mägi, Johannes Uiga, Julius Kruus jt. Maalitöötoa juhendajateks on maalikunstnikud Maire ja Alo Aarsalu. Maalitöötuba sobib nii algajatele kui ka edasijõudnud maalijatele. Filmimaastike ja maalimaastike matkad koos lisategevustega kestavad 4-6 tundi, matkapäeval läbitakse ratastel 14-17 km Otepää kaunil maastikul. Matk sisaldab ka toekat lõunat kohalikult toitlustajalt Toidupada. Rohkem teavet ja piletiinfo aadressil.
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023. ja 2024. aastal ühtekokku 20 projekti rohkem kui saja väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Programmi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi osana aitab kogukonnaprogramm tutvustada kogu piirkonda just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripärandit, kohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.
Kogukonnasündmused, mis kuuluvad avatud taotlusvooru tulemusena Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi, on järgmised: jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“, Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“, kogukonnalavastus „Leevaku kullakaevur“, „Seto kostipäivä aastaring“, Rõuge kogukonnafestival „Ellujäämise kunstid”, Tartumaa teemapäevad „Päritud ellujäämiskunstid“, Rõuge avatud saunade nädalavahetus „Sanna!“, ruumiloomekonverents „Loo või loobu!“, „Taliteed Emajõe-Suursoos“, Otepää maaliliste maastike matkasari, rännaklavastus „Eedeni aed“ Luke mõisapargis, I Kodavere laalupido, dokumentaallavastus „Ellujäämiskunstid“, Seto tantsupidu „Kad’ah kavvõkõsõ“, Navi küla kogukonnafestival, roosifestival Kaagjärvel, Peipsi Toidu Tänav 175 km, Kagu-Eesti inspiratsioonifestival „Loovus loob lootust!“, „Avastamata Antsla aarded – järved“, linnaruumilavastus „Läbi linna: Valga+Valka“.
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kasvas välja 2013. aastal Lõuna-Eesti LEADER-tegevusrühmade käima lükatud kollaste akende projektist „Elu kahe maailma piiril“. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi viivad ellu LEADER-tegevusrühmad Tartumaa Arendusselts, Valgamaa Partnerluskogu, Võrumaa Partnerluskogu ja Piiriveere Liider ning koostööpartneritena löövad kaasa Tartu, Elva, Võru ja Valga linn. Sündmusi toetatakse LEADER-meetmest ning SA Tartu 2024 poolt Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammile eraldatud eelarvest. Kogukonnaprogrammi tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta