90 % lammutus- ja ehitusjäätmetest on ehituses ja rekonstrueerimises kasutatavad. Ainuüksi New Yorgi osariigis oleks sellise tegevuse majanduslik mõju miljardi dollari ringis, vahendab Terviseleht.

Üleminek raiskavalt lammutuspraktikat ringsele ehitusmajandusele New Yorgi osariigis võib luua tuhandeid rohelisi töökohti ja edendada ambitsioonikaid kliimaeesmärke, vähendades samal ajal survet prügilatele, tõdevad Cornelli ülikooli eksperdid uues aruandes. See praktika tuleb juurutada poliitikasse.

 

Take-make-waste aeg saab läbi

 

Värskelt avaldatud uuring  „Ringmajanduse loomine New Yorgi osariigis: dekonstrueerimine ja ehitusmaterjalide taaskasutamine” annab poliitikakujundajatele, riigiasutustele ja kohalikele omavalitsustele suuniseid, kuidas minna üle tänasest „take-make-waste” lineaarsest ehitusest süsteemile, mis seab prioriteediks süstemaatilise hoonete lammutamisel tekkivate materjalide taaskasutamise, mis säilitavad olulist väärtust koos nendes salvestatud süsinikuga.

 

Ehitusliku ringmajanduse loodud majandusväärtus New Yorgi osariigis on miljard dollarit

 

Teadlaste analüüsi kohaselt oleks poole kuni kolmveerandi elamute lammutamisel tekkivate uute taaskasutatavate materjalide otseseks majanduslikuks mõjuks 872–1,4 miljardit dollarit. 

See loob 8 130 kuni 12 630 töökohta ja taaskasutab 270 000 kuni 420 000 tonni materjale.

Võrreldes üle kogu riigi kogutud andmeid ja parimaid tavasid, pakub uuring 19 soovitust poliitikutele.

 

Ringmajandus ehituses aitab täita kliimaeesmärke

 

“Võrreldes lammutamise ja prügilasse ladestamisega loovad dekonstrueerimine ja taaskasutamine tunduvalt rohkem majanduslikku, keskkonnaalast ja sotsiaalset väärtust ning võivad olla abiks New Yorgi osariigi majanduslike ja kliimaeesmärkide saavutamisel,” ütles arhitektuuridotsent ja ringehituslabori direktor Felix Heisel.

Hoonete lammutusest tulevad jäätmed on New Yorgi osariigis enim kasvuhoonegaase tekitav sektor, mis põhjustab autorite sõnul 43% aastasest heitkogusest. Ehitus- ja lammutuspraht moodustab peaaegu poole osariigis tekkivatest jäätmetest. Plaanis on sulgeda kaks suurimat ehitusjäätmete prügilat osariigis sulgeda või lõpetada neis ehitus-lammutusjäätmete vastuvõtmine 2025. aasta lõpuks.

 

Kuni 90% ehitusmaterjalidest saab korduskasutada või ringlusesse võtta

 

Kuni 90% ehitusmaterjalidest saab korduskasutada või ringlusse võtta ning 80% prügilasse ladestatud materjalist – alates puidust ja terasest konstruktsioonitaladest kuni põrandalaudade või inventarini – omab uuringu kohaselt endiselt majanduslikku väärtust.

New Yorgi osariigi assamblee liige Anna Kelles ütles, et sõltumatu ja kõikehõlmav valge raamat aitab tal koostada antud valdkonnaga seotud õigusakte, sealhulgas teha ettepanekuid määruste ja stiimulite jaoks. Näiteks hiljuti võeti Auburni linna poolt vastu määrused tööjõu väljaõppeks; infrastruktuuri loomiseks korduvkasutatavate ehitusmaterjalide ladustamiseks ja veebis materjalide turu loomiseks.

 

See on liiga oluline, et valesti minna

 

“Arvestades kliimamuutust ja ebastabiilsust ülemaailmsetes tarneahelates, mida see võib põhjustada ja põhjustab, peame kiiresti tegutsema ja see on liiga oluline, et mitte õigesti minna,” ütles Kelles.

7. oktoobril toimub virtuaalne arutelu uuringu tulemusel loodud valge raamatu üle. Uuringut toetas Cornell Atkinsoni säästva arengu keskuse The 2030 Project.

 

Vaata  originaallugu.