Räägitakse, et lapsed veedavad liiga palju aega arvutite seltsis ja liiguvad liialt vähe. Tahame või mitte, kuid tänapäeval on suur osa “elust” kolinud arvutisse ning paljud tegevused toimuvad arvuti vahendusel. See on reaalne olevik ja ilmselt ka tulevik. Seega oleks võib-olla olulisem mitte niipalju tegeleda laste arvuti tagant ära ajamisega, kuivõrd pöörata tähelepanu õigele, ohutule ja tervist säästvale arvuti kasutamisele.

Lapsed on tulevased töötegijad, kes hakkavad ilmselt oma töös samuti kasutama palju arvutit. Et noored ei siseneks töötegemise maailma arvuti väärast kasutamisest põhjustatud vaevustega ning et neil oleks tagatud töövõime paljudeks pikkadeks aastateks, on oluline õpetada õigeid arvuti kasutamise harjumusi just lapsepõlves.

Lapsepõlv on kriitiline aeg õigete ja kasulike harjumuste omandamiseks kogu eluks. Juba alates lapsepõlvest peab hoolitsema selle eest, et kasvaks terve ja töövõimeline inimpõlv.  Alati on parem õppida kohe algusest tegema asju õigesti, kui hakata hiljem vääralt kinnistatud harjumusi ümber õpetama. 

Arvutit asuvad lapsed kasutama juba üsna väikesest east alates - juba paariaastased lapsed mängivad arvutites. Koolilapsed kasutavad arvutit internetist info otsimiseks,  koolitööde tegemiseks ning muidugi ka meelelahutuseks ja suhtlemiseks.

Peagi on käes sügis ning kool, seega on paras aeg teha meeldetuletusi selle kohta, mida silmas pidada laste arvutikasutamise juures. Soovitused võivad esmapilgul tunduda lihtsate ja iseenesest mõistetavatena, kuid tuleb teada, et nende pidev eiramine võib põhjustada tervisele tõsiseid tagajärgi ja vaevusi kogu eluks.

Lapsi, kes ei kasuta arvutit õigesti, võib ähvardada silmade ülepingutatus, randmetunneli [1] ja selja probleemid. Ei ole tähtis kui vana on laps - arvuti väärkasutamise ennetamine on palju lihtsam kui pärast tagajärgi ravida.

Milline on ohutu arvutikasutamine?

Kõige parem on muidugi, kui lapsed kasutaksid spetsiaalselt lastele disainitud arvutiriistvara (eelkõige klaviatuur ja hiir) ja lastele kohandatud ergonoomilist mööblit. Näiteks on lastel väiksemad käed kui täiskasvanutel ning tavaline klaviatuur võib olla laste jaoks liiga suur. Lastele toodetakse spetsiaalselt nendele mõeldud arvutiriistvara. Spetsiaalne lastele mõeldud arvutiga töötamise koht mitte ainult ei aita ära hoida tervisevaevuseid, vaid aitab tekitada lastes edaspidist huvi ka täiskasvanuna pöörata tähelepanu töötamise tingimustele.

Paraku kasutavad lapsed enamasti täiskasvanutele mõeldud töötamise kohtasid, mis on vastavuses täiskasvanute mõõtudega. Põhjuseks enamasti ilmselt asjaolu, et spetsiaalse ergonoomilise töötamiskoha loomine lastele kipub olema kallis. Seega peaks hoolikalt suhtuma sellesse, et täiskasvanute töötamise kohad oleksid kohandatud lastele sobivaks.  Kui kodus kasutavad erinevad vanuses inimesed ühte arvutitöökohta, siis tuleks kindlustada, et seda saaks muuta vastavalt iga lapse suurusele ja iseärasusele.

Siinkohal mõned olulisemad soovitused selleks, et jälgitaks laste poolt arvuti kasutamise õigeid reegleid.

Aeg

Jälgi lapsevanemana oma lapse arvuti kasutamise aega. Kui töötada või mängida arvutiga, siis võib ajataju kergesti kaduda. Arvuti järjesikust kasutamist ei peaks lubama üle 30 minuti korraga, peale mida tuleks teha lühiajaline paus. Mõneminutilised pausid võimaldavad lihastel puhata ja taastuda ning vältida väsimusega seotud kahjustusi.

Pauside ajal peaks laps püsti tõusma, natuke jalutama ja puhkama lihaseid, mida kasutati trükkimiseks või hiire kasutamiseks. On olemas ka vastavaid tarkvara programme, mis tuletavad lastele meelde lühikese pausi vajadust ja näitavad lõdvestumiseks lühikesi harjutusi.

Kehaasend

Väikesed lapsed ise ei ole võimelised jälgima oma kehahoiakut, mistõttu tuleks neid jälgida ja teha meeldetuletusi kehaasendi kohta. Lastel on õige kehahoiaku selgitustest lihtsam aru saada piltide abiga. Seega võiks hankida pildimaterjali (või ise joonistada) lapsele arvuti kasutamiseks õige kehaasendi selgitamiseks. Kasutada võiks pilte võrdlusena - “õigeid” ja “valesid” kehaasendeid. Riputa pildid kasvõi arvuti kasutamise koha juurde, et need oleksid lapsel pidevalt silmade ees.

Julgusta last kasutama arvutit erineval moel – näiteks õpeta lapsele klaviatuuri lühivalikuid, selle asemel, et kogu aeg kasutada hiirt. Õpeta last varieerima oma keha asendeid perioodiliselt. See kõik lõdvestab lihaseid. Õpeta lapsi vaatama objekte erinevalt kauguselt, näiteks aknast välja vaatamine aitab lõdvestada silmalihaseid.

Asend arvuti kasutamise ajal on eriti oluline – aita lapsel istuda ja töötada lõdvestunud ning neutraalses asendis.

Neutraalne töötamise asend lastele on järgmine:

  • selg on toetatud tooli seljatoega;

  • istumise alus toolil ei tohiks tekitada jalgades kokkusurutust;

  • jalgadel on kindel toetamise alus – põrandal või jalatoel;

  • pea on tasakaalus seljaga, mitte liigselt taha hoitud või ette kallutatud;

  • põlveõndla asend on 90 kraadi või suurema kaldega ehk põlved peaksid olema avatud asendis;

  • õlavarred peavad olema vabalt keha lähedal ja lõdvestunud, mitte  külgedest eemale hoidvad või ettepoole väljasirutatud. Hiir ja hiirematt peavad olema klaviatuuri lähedal nii, et laps ei peaks kõõlutama või hoidma kätt kehast eemal.

  • küünarnukid peavad olema painutatud 90 kraadi nurga all või natuke avaramalt (seda nimetatakse avatud küünarnukiks);

  • käerandmed peavad olema küünarvarrega umbes samal tasapinnal. Ranne peab olema trükkimise ajal neutraalne – väiksema kui 15 kraadise kaldega ehk ranne ja labakäsi asetsevad praktiliselt samal kõrgusel küünarvarrega, mitte alla või üles kallutatuna.

töötamise asend 1
Hea asend trükkimiseks – küünarnukk ja ranne on lõdvestunud.

Vale ja õige töötamise asend
Asend, mis põhjustab lihaste väsimist ja kahjustuse võimalust.

Vale ja õige töötamise asend
Tavapärane klaviatuuri aluse paigutus võib põhjustada randmekahjustusi.

Üldiselt lapsed ise ei ole kohanda oma keha asendit, seega on eriti oluline jälgida lapse harjumusi ning meenutada neile, mis on oluline. Mis iganes vanuses laps on ja kus iganes ta arvutit kasutab ning on see sülearvuti või lauaarvuti - igal juhul on oluline neutraalse ergonoomilise asendi olemasolu, mis tagab ohutu ja mugava arvutikasutuse. Vaata, kuidas su laps töötab ning proovi saavutada nii neutraalne asend kui võimalik.

Arvuti kasutamise tööala

See on ala, kuhu laps arvutit kasutades kergesti ulatub sellel ajal, kui ta istub mugavalt toolil, ilma et ta peaks keha liigselt painutama või keerama.

Need asjad, mida laps arvutiga töötamise ajal kasutab enim, paiguta need tema töötamise alasse. Kui laps töötab tihti tekstidega või paberitega, tasuks mõelda dokumendihoidja peale. Need võimaldavad paigutada raamatud või paberid monitorile lähemale, rohkem ergonoomiliselt.  Dokumentide monitorile lähedale paigutamine minimeerib seda, et laps peab töötades end pöörama või kallutama.

Mööbel

Kui on olemas reguleeritavad toolid, lauad, monitorid jne, peavad lapsed teadma, kuidas saab neid õigesse asendisse sättida, selleks et need oleksid mugavad. Veendu, et lapsed teavad, kuidas mööblit endale mugavaks reguleerida. Mõnikord on reguleeritavad mehhanismid lastele liiga tugevad keeramiseks.

Tool

Tavalised kontoritoolid on mõeldud siiski kasutamiseks täiskasvanutele ning toolide mõõdud ei sobi laste kehamõõtudega.  Lapsed võivad ebamugavust tundmata istuda täiskasvanu toolil umbes kuni üks tund. Pikem istumise periood tähendab, et tool on vajalik kohandada lapsele sobivaks.

Kui tool on ebasobiv, siis reguleeri käetugesid, seljatuge ja istumise alust lapsele sobivaks - proovi käetugesid allapoole lasta, tõsta istumise alust, lükka seljatugi ettepoole.

Kui tool ei ole reguleeritav, siis toesta lapse istumise asendit - pane näiteks padi istumise alla ja alaselja alla. Kui lapse jalad jäävad sellises asendis rippuma, siis pane jalatugi või  mõni kast jalgadele toeks. Jalad ei tohiks vabalt toolilt alla kõlkuda, sest see takistab vereringe liikumist.

Õige asendi saavutamiseks ei ole vajalik perfektselt sirgelt istumine, vaid laps peaks istuma vabalt. Tihti istuvad väikesed lapsed toolil, kust nende jalad ripuvad õhus ning kasutavad klaviatuuri ja hiirt ettekummarduvas ebamugavas asendis, sest nad istuvad liiga madalal.

Lapsed vajavad istekohta, mis tõstab nad korrektsele kõrgusele, et arvutit kasutada, ja pakub neile stabiilset jalgade alust ja võimaldab neil istuda mugavalt.

Monitor

Kuna lapsed istuvad tihti täiskasvanute toolil, siis nad vaatavad monitori alt üles. Pea taha kallutamine võib põhjustada seljavalu. Monitor peab olema paigutatud nii, et laps saab mugavalt vaadata ekraani, ilma et peaks selga kallutama ette- või tahapoole. 

Kui ekraan on liiga kõrgel, siis lapse selg läheb tahapoole ja kui liiga all, siis peab nihutama selja ettepoole.  Ekraani kõrgust peab muutma - lapse silmad peavad olema kohakuti või natuke kõrgemal monitori ülemisest äärest.

Monitor peab paiknema otse vaatevälja ees, mitte kõrval.  Samuti tuleb jälgida, et ekraan ei oleks pimestav.

Silmade pingutust saab vältida adekvaatse valgustusega. Selleks kohanda ekraani ja ruumi valgustust. Ole kindel, et igal paberdokumendil, mida laps loeb, on küllaldaselt valgust.

Klaviatuur

Kui kasutate lapsega sama töökohta, siis võiks hankida kohandatava klaviatuuri aluse. See aitab kohandada töökoha sobivust igasse suurusesse. Allpool olevatel piltidel vasakul pool on näidatud ebamugav asend trükkimisel ja paremal kohandatud klaviatuurialusega trükkimisasend.

Lastel on väikesed käed, kuid enamik neist kasutab täiskasvanute klaviatuuri. Parimal juhul on see ebamugav. On olemas lastele mõeldud klaviatuure, millel on väiksemad klahvid ja lühem vahemaad klahvide vahel. Võimalusel tasuks see lapsele soetada.

Vale ja õige töötamise asend
Vale ja õige töötamise asend
Vale ja õige töötamise asend
Vale ja õige töötamise asend

Vaadates tulevikku

Lastele on vaja õpetada õigeid harjumusi arvutiga töötamiseks. Need harjumused kaitsevad lapsi ka edaspidises elus tervisekahjustuste eest tööelus. Vanematel on oluline roll tervislike harjumuste kujundamisel arvutikasutamisel. Arvuti kasutamise ergonoomika on eluaegne oskus.

Kasutatud allikad:

www.safecomputingtips.com

ergo.human.cornell.edu

www.healthycomputing.com


[1] Randmekanali sündroom on kombinatsioon käe ja peopesa valust, millega sageli kaasnevad sõrmede ja liigutamishäired. www.arvutiweb.ee