Latitude59 korraldas esimese satelliitürituse Singapuris, luues kahe riigi startup-kogukondade vahel dialoogi süva- ja rohetehnoloogia ning digitaalse tuleviku valdkondades.

  • Ettevõtlus
  • 8. november 2024
  • Foto: Lattitude 59 debatt / Enriko Pedaksalu, Latitude59

Latitude59 tegevjuht Liisi Org tõi välja, et Eesti ja Singapur on suure mõjuga väikesed riigid, mis on oma regioonis atraktiivsed sihtkohad iduettevõtete asutajate jaoks.

“Eestit ja Singapuri ühendab kõrge digitaliseerimise tase, globaalne mõtteviis ja haritud tööjõud ning orienteeritus innovatsioonile sellistes valdkondades nagu süva- ja rohetehnoloogia. Aasias kohalolek oli Latitude59 jaoks märgilise tähendusega, sest oleme täna kasvamas globaalseks platvormiks, mis ühendab ökosüsteeme üle maailma ning edendab koostööd riikide ja mandrite vahel, tuues kokku asutajad, investorid ja tugiorganisatsioonide esindajad,” ütles Org.

Singapur on Aasia juhtiv ning kiiresti kasvav tehnoloogia- ja innovatsioonikeskus. Sarnaselt Eestile arendab Hiiumaa-suurune väikeriik aktiivselt teadmusmahukat ettevõtlust, toetades teadus- ja arendustööd ning tehnoloogiasiiret. Singapur on Eesti jaoks ka oluline eeskuju, sest 5,9 miljoni elanikuga linnriigis tegutseb täna ligi 1300 süvatehnoloogia idufirmat,  sealhulgas sellised globaalselt tuntud tegijad nagu EdgeConneX, BandLab, Trax, Terra ja MathWallet. Eesti eesmärk on aga 500 siin tegutsevat süvatehnoloogia ettevõtet aastaks 2030.

Latitude59 paneeldiskussioonil SWITCH 2024 konverentsi raames jagasid esinejad Eestist ja Singapurist oma kogemusi kiiresti arenevatest startup-ökosüsteemidest. Laval jäi kõlama, et väikeste riikide jaoks on globaalse mõju saavutamiseks piiriülene koostöö võtmetähtsusega, kuna see võimaldab koondada kogemusi ja luua kontakte, meelitada rahvusvahelist kapitali ning tehnoloogiate arendamiseks vajalikke inimesi.

Paneeldiskussioonis osalenud Singapuri süvatehnoloogia liidu kaasasutaja Clara Chen kinnitas, et piiriülene koostöö on äärmiselt oluline.  

“Süvatehnoloogiate arendamisel on kõige tõhusam, kui seda toetavad kohalikud teadmised, turu tugi ja infrastruktuur,” kinnitas ta ning tunnustas Eesti edusamme digitaliseerimise valdkonnas. “Singapur teeb digitaliseerimises edusamme, kuid meil on Eestilt palju õppida,” tunnustas Chen.

Aasias 15 aastat veetnud Karuna Capitali tegevjuht Jari Talvinen rõhutas aga, et väikeste ökosüsteemide jaoks nagu Eesti ja Singapur on investeeringute kaasamisel ülitähtis õige turu ja meeskonna leidmine. “Võimalused on laiad, eriti süvatehnoloogia ja tehisintellekti valdkonnas, kuid konkurents on samuti karm – seda enam Singapuris, kus investoritel on rohkem ressursse. Lõppkokkuvõttes võib suurepärane startup võrsuda igalt poolt, kuid ökosüsteemi toetus ja tagala mängivad tohutut rolli,” ütles Talvinen.

Virtuaalse elektrijaama teenust pakkuv Eesti iduettevõtte FuseBox tegevjuht Tarvo Õng tõi välja, et Eesti ja Singapuri ökosüsteemidel on palju sarnasusi.

“Mõlemad riigid on tugevalt digitaliseeritud ning mõlemad seisavad silmitsi vajadusega mõelda piiridest kaugemale, et olla edukas globaliseerunud maailmas,” tõdes Õng.

Eesti iduettevõtte Avokaado tegevjuht Mariana Hagström märkis aga, et Singapur otsib kiiremaid digitaalseid lahendusi ning Eesti ettevõtete rahvusvaheline nähtavus ja tunnustus on seetõttu ülioluline.

“Latitude59 kohalolek Singapuris on Eesti startup-ökosüsteemi nähtavuse suurendamisel ja tähelepanu äratamisel väga oluline. Iga rahvusvaheline kontakt aitab muuta Eesti kohalolekut nähtavamaks,” rõhutas ta.

Latitude59 Global Mixer: Estonian Tech Meets Singapore toimus 29. oktoobril SWITCH konverentsi raames selle ametliku kõrvalüritusena. Latitude59 jaoks on tegemist juba kolmanda satelliitüritusega - mullu detsembris Keenia pealinnas Nairobis toimunud Latitude59 Kenya Edition tõi kokku ligi 800 osalejat Aafrikast ja üle kogu maailma. Tänavu  28. novembril toimub juba teine Latitude59 Kenya Edition kuhu oodatakse üle 2000 külalise.