Regulaarne saia, leiva ja sooja toidu valmistamine kodus arendab loomingulisust ning tagab toidu kõrge kvaliteedi. Tasapisi muutub isetegemine rõõmsaks rituaaliks, kus on oma roll igal pereliikmel, alates viljajahvatajast kuni leivapätsijani. Säästmisest ja isetegemise rõõmust kirjutab loomuliku eluviisi pooldaja Jaanus Viese.

leivaahi
Savist leivaahi (foto: juured.ee)

Meie pere varus sügisel talunikelt ca 70 kg erinevaid mahe teravilju ning üle 200kg juurikaid ja õunu, et vähendada sõltuvust poodides käimisest ja toiduainete vahendajatest. Nüüdsest plaanime poesaia või -leiba osta vaid erandjuhtudel, näiteks reisil olles või ajapuudusel. Käsi viljaveski oli meil soetatud juba ennem, kuid siiani valmistasime jahutooteid või putru põhiliselt valmis mahejahust, mille varumiseks pidime iga kuu sõitma Tartusse (elame Võrumaal).

Nüüd otsustasime osta mahetoodanguna valminud viljateri ja jahusid otse talunikult. Saadud kogusega plaanime hakkama saada neli kuni kuus kuud. Koguseid oli raske planeerida, sest varasem vilja hulgiostu kogemus puudus.  Ostetud teraviljast moodustas peamise rukis ja spelta (ürgnisu), lisaks veel kaeraterad ja -jahu. Lisaks ostsime mahetalunikelt talvise juurikavaru, millest peamise moodustasid porgandid ja kaalikad, lisaks ka naeris, kartul, kapsas, peet ja pastinaak. Kokku läks meie teravilja- ja juurikavaru ning õunad maksma ca 2600 kr, hinnad olid oluliselt odavamad võrreldes poehindadega.  Kuna jahu ja näiteks kaerahelbed kaua ei säili, siis ostsime jahvatamiseks spelta- ja kaeraterasid, mis säilivad kauem ilma maitseomadusi kaotamata. Hommikuse pudrukoguse helveste jahvatamiseks 4-liikmelisele perele kulub meil käsiveskiga ca 5-10 minutit. Jahu jahvatamine võtab juba kauem aega, kuid valminud saia maitse erineb valmisjahust tehtud saiast oluliselt.
   
Meie pere teeb korra nädalas naturaalse juuretisega leiba ja korraga valmib viis suurt leivapätsi, millest enamuse sööme me ka nädalaga ära.  Üks kuni kaks pätsi kingime me ära või vahetame mõne muu toiduaine vastu. Kuna korraga kulub suhteliselt suur kogus rukkijahu, siis rukki ostsime seekord veel jahuna, kokku 25 kg (võib-olla soetame järgmiseks aastaks võimsama veski).  
 
Arvestades, et meie pere sööb lihatoite vähe, siis saame ostetud juurikatega valmistada põhitoitu. Toidu mitmekesistamiseks ostame poest juurde makarone, juustu, võid, pähkleid, rosinad jms. Mune saame mahetalunikult. Jogurti valmistame ise, selleks saame piima otse talust. 

Kõige väärtuslikumaks peame saadud kogemusest vabanenud aega ja raha, mis ennem kulus mahepoodide külastamiseks ning tavapoodides pagarileti juures ninakirtsutamiseks.  Nüüd saame selle aja kulutada oma perega saiajahu jahvatamiseks ja küpsetamiseks. Isetegemine tagab ka meie soovidele vastava toidukvaliteedi. Näiteks mahejahust saia või ainult naturaalse juuretisega valminud leiba või ilma lisakemikaalideta juurikaid on raske poest leida.

Küpsetamine ja toiduvalmistamine arendab ka meie loomingulisust, igatahes enamasti me naudime isetegemist. Kokkuhoitud raha võimaldab aga rohkem kodus olla, sest pole vaja niipalju raha teenida. 

Meie tarbimismuutustest võidavad ka väiketalunikud. Varem ostsime poest valmis leiba-saia ning toetasime sellega suuri jaemüüjaid, suurtootjaid ja anonüümseid põllumehi. Nüüd toetame iga ostuga kohalikku mahetalunikku ja teame, kuhu meie raha läheb. 

Mida isetegemine meile on andnud?

  • Oleme saanud võimaluse rakendada oma loovust toidu valmistamisel.

  • Olukord on vähendanud meie ja laste stressi poodide külastamisel.

  • Isetegemine on andnud juurde aega oma perega olemiseks.

  • Oleme säästnud oluliselt raha.

  • Oleme tõstnud toidukvaliteedi meie ootustele vastavaks.

  • Teame täpsemalt, milliste väärtuste kandjatele meie raha liigub (mahetalunikud).

  • Meie endi ja ka laste jaoks on toiduvalmimise ahel läbipaistvam (kuidas valmib leib jne).

  • Oleme saanud suhelda sarnase mõttemaailmaga inimestega (mahetalunikud).

  • Isetegemine on sisustanud meie aega väärtuslikult.

  • On tekkinud julgus hakkamasaamise osas.

 vt ideid loomuliku eluviisi kohta - www.juured.ee