Tartu Ülikooli loodusmuuseumi uuendas portaali loodusheli.ee, lisades sellele helivaatluste mooduli. Nüüdsest saavad kõik huvilised aidata sisu luua, sest veebilehel kuvatakse nutirakendusega "Minu loodusheli" salvestatud helivaatlusi.
- Bioneeri uudised
- 3. mai 2016
Peamine uuendus on see, et portaali jõuavad nüüd kõik nutirakendusega "Minu loodusheli" tehtud ja esmase kontrolli läbinud vaatlused. Lisaks tavapärasele vaatlusinfole lisandub kuuldud linnu või looma helisalvestus, mis võimaldab liiki määrata ka pärast vaatluse tegemist looduses. Laulude ja häälitsuste salvestuste järgi aitavad liike määrata ja kontrollivad vaatlusrühma moderaatorid. Lisaks salvestustele kuulamisele saab helivaatluste kaardivaate abil oma vaatlusi otsida ning uudistada, kus teiste kasutajate märgatud laululinnud häält tegid.
"Nõnda saavad ka need, kes linnuvaatlustest huvitatud, aga määramises ebakindlad, osaleda selles põnevas ja tänuväärses tegevuses. Kui helivaatlusi koguneb piisavalt, saab nende põhjal uurida näiteks linnulaulude dialekte Eesti erinevates piirkondades, häälitsuste mitmekesisust ja palju muudki," selgitas TÜ loodusmuuseumi harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.
Uuendusi on teisigi: parandati ühendusi andmebaasidega, värskendati lehe väljanägemist mobiilsetes seadmetes ning töötamist erinevate veebilehitsejatega.
Loodusheli lehelt saab kuulata nii lindude hääli ja laule kui ka konnade, imetajate, ritsikate-rohutirtsude ja teiste häält tegevate loomade helisalvestisi. Kasutajad saavad lahendada ülesandeid, osaleda viktoriinis või neid ise korraldada.
Veebilehe programmeeris ja kujundas OÜ 5D Vision, uuendamist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta