Kolmapäeval, 16. mail algusega kell 14 kuulutab keskkonnaminister Keit Pentus Pirita kloostris avatuks looduskaitsekuu, mille tänavuse aasta teema on "Allikad ja jõed - elu voolavad lätted". Looduskaitsekuu kestab 5. juunini.

„Seekordse looduskaitsekuu eesmärgiks on teadvustada laiemalt puhaste jõgede, järvede, allikate tähtsust,“ ütles keskkonnaminister Keit Pentus. „Oluline on mõista ka veekogude haavatavusest ja sellest, kuidas ühe allika või jõe seisund ja nende läheduses toimuv tegevus võib mõjutada tunduvalt laiemaid alasid ja rohkemaid elusid,“ märkis minister.

Eesti on vooluvete poolest rikas maa. Kuigi siinsed jõed on lühikesed ja üsna veevaesed, on jõestik tihe – loendatud on üle 7000 vooluveekogu kogupikkusega 31 000 kilomeetrit. Enamik neist on küll väikesed ning nähtavad vaid kevadeti ja sügiseti suurvee ajal. Suuri alalisi allikaid on Eestis 500 ringis. Suurematest allikatest võib veerikkal perioodil välja voolata kuni mõnisada liitrit vett sekundis.

Looduskaitsekuu avaüritusel tunnustab keskkonnaminister silmapaistvamaid looduskaitsjaid looduskaitse märkidega ja annab üle Eerik Kumari nimelise looduskaitse preemia.

Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Maris Kivistiku sõnul korraldab amet rohkesti ettevõtmisi looduses, mis aitavad Eestimaa veekogusid paremini tundma õppida. „Maakondades toimuvad kooliõpilastele suunatud loodushariduspäevad. Näiteks ainuüksi laupäeval, 26. mail on plaanis korraldada tasuta bussimatkad kõigis maakonnakeskustes, ühtekokku toimub 19 matka,” selgitas Kivistik.

Looduskaitsekuud korraldatakse alates 1980. aastast. Eesmärgiks on panustada ühiselt meie looduskeskkonna säilimisse. Pearõhk on praktilistel töödel, milles osalevad nii ühiskondlikud organisatsioonid, õpilased kui ka looduskaitsjad. Igal aastal on looduskaitsekuu üritused seostatud kindla teemaga.

Täpsema info selle aasta looduskaitsekuu ürituste kohta leiab keskkonnaameti kodulehelt www.keskkonnaamet.ee.