Homme, 18. märtsil kell 16 avab Eesti Loodusmuuseum uue väljapaneku, mis tutvustab Eesti geoloogiat. Näitusesaal annab ülevaate Eesti geoloogilisest ehitusest ning tutvustab muu hulgas siin kaevandatavaid maavarasid ning Eestis leiduvaid meteoriidikraatreid. Näituse ülesehitamisel on pööratud tähelepanu ka vaegnägijate vajadustele.
- Keskkonnaharidus
- 17. märts 2016
Näituse kuraator Kairi Põldsaare sõnul on geoloogia saali avamine Loodusmuuseumile olulise tähtsusega. „Juba pikka aega ei ole Loodusmuuseumis Eesti geoloogiat tutvustavat näituse osa olnud, kuid geoloogial on oluline roll Eesti looduse ning siinsete ökoloogiliste koosluste kujunemisel. Lisaks on see temaatika hetkel ka väga päevakohane.“ Põldsaare sõnul on geoloogia ekspositsioon küll väike, kuid kujundatud selliselt, et oleks midagi uut avastada ka mitmendat korda külastades. Näitusel saab tutvuda nii Eesti ala kujunemise ajalooga kui ka siinsete maavarade ning meteoriidikraatritega.
Lisaks saab näitusel tutvuda Maa siseehitusega ning näha-kuulda humoorikat ilmateadet Maa muutlike kliimaolude kohta viimase paarikümne miljoni aasta jooksul. Põldsaare sõnul jätkub näitusesaalis avastamist küllaga igas vanuses külalisele. „Päris pisikesed leiavad saalist toreda dinosauruse koopa, suuremad ja väiksemad arvutisõbrad leiavad eksponaatide juures olevatest arvutitest huvitavat informatsiooni, pilte, videoid ja mänge,“ tõi Põldsaar erinevaid näiteid.
Ekspositsioonisaalis olevate erinevate lahenduste teostamisel on mõeldud ka vaegnägijatele – osa väljapandud kivimitest on võimalik käega katsuda ning mitmed suuremad eksponaadid, nagu näiteks Eesti geoloogiline seinakaart ning läbilõige, on ehitatud selliselt, et külastajal on võimalik kaardil kujutatut kompamise teel ja erinevate tekstuuride abil tundma õppida.
Näitusega kaasnevad ka erinevad haridusprogrammid, nii erivanuses koolirühmadele kui lasteaiagruppidele. Haridusprogrammides käsitletakse teemasid nagu meteoriidid, maa-siseehitus, Eesti maavarad ning räägitakse ka geoloogiast laiemalt.
Näituse valmimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta