Eesti aja järgi kella 16.00 seisuga on Maailmakoristusega liitunud juba 142 riiki ja vähemalt ligi 17,2 miljonit vabatahtlikku üle maailma.

  • Jäätmed
  • 15. september 2018
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Samal ajal kui 64 riigis vabatahtlikud parasjagu koristavad, on 70 riiki juba oma talgud lõpetanud, näiteks nagu Eesti, Läti, Soome ning paljud teised Euroopa, Euraasia, Aafrika ja Okeaania riigid. Eesti esialgsed tulemused avalikustatakse esimesel võimalusel kui Maailmakoristuse staabist on telefonikõnede ring talgujuhtidele ära tehtud.

Täpse koristusaktsioonis osalenute arvu tuvastavad Tallinna Ülikoolis asuva Maailmakoristuse staabi ligi 350 töötajat, kes vahetustega helistavad läbi erinevate riikide talgujuhte. Viimastelt saadud esialgse tagasiside põhjal võib öelda, et koristamas on käinud vähemalt ligi 17,2 miljonit inimest. Kuid need andmed on esialgsed, sest paljudes riikidest pole infot endiselt saadud ning teisest info kogumine alles jätkub.

Kell 16 liitusid Maailmakoristusega muu hulgas Brasiilia, Argentiina ja Uruguai. Kell 17 alustavad Kanada, Haiti, Puerto Rico, Paraguay jt. 17 riiki on koristustalgutega alles alustamas.  

Maailmakoristus algas Eesti aja järgi 14. septembril tund enne südaööd Vaikses ookeani Fidži ja Vanuatu saartelt. Kell üks öösel liitus aktsiooniga Uus-Meremaa, kus esialgse hinnangu järgi tuli Aucklandis, Wellingtonis ja mujal prügi koristama umbes 50 000 inimest. Just Uus-Meremaalt otse sündmuste keerisest juhatas Maalimakoristuse globaalse teleülekande sisse Pealtnägija legendaarne vedur Mihkel Kärmas, kes seejärel võttis kohe ette maratonreisi teisele poole maakera, et telesaate ja koristusaktsiooni lõpuks jõuda Hawaii saarele, kus pannakse koristuspäevale pidulik punkt pühapäeva esimestel tundidel.