Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) korraldas 2015. aasta kevadel aasta parima maakonnaprojekti väljaselgitamiseks esimest korda rahvahääletuse. Valida sai 75 projekti vahel, mis kõik valmisid 2014. aastal. Igas Eesti maakonnas selgitati viie nominendi hulgast rahva lemmik.
- Elurikkus ja looduskaitse
- Küsitles Janek Jõgisaar, toimetas Laura Nirgi, Bioneer.ee
- 13. november 2015
- Pildistas Pille Lipp, Bioneer.ee
Bioneer otsustas uurida, kuidas võitjatel läheb ja mida KIKi projektidest õpiti. Ida-Virumaal autasustati Narva Väikese Pimeaia korrastamise projekti. Küsimustele vastas Narva Linna Arenduse ja Ökonoomika Ameti peaspetsialist Natalia Orava.
19. sajandil rajatud Väike Pimeaed on Narva jõe läänekaldal asuv vanim park. Ajaloolise ja looduskaitselise väärtusega Väike Pimeaed on kohalikele populaarne vaba aja veetmise koht ning tähtis turismiobjekt.
Mis on Narva Pimeaed?
19. sajandil rajatud Pimeaed on Narva linna vanim park ja üks vanimaid Eesti linnaparke. See rajati ajaloolistele bastionidele pärast seda, kui keiser Aleksander II need 1863. aastal sarnaselt mitme teise Eesti linna kindlusrajatistega sõjaliste rajatiste nimekirjast välja arvas ning kohalikule omavalitsusele üle andis.
Väikese Pimeaiana tuntakse pargi seda osa, mis asub 17. sajandi I poolel rajatud Wrangeli (tänapäeval Paks) bastionil. Park sai oma nime Viktoria bastionist lõuna pool asunud värava järgi, mis viis linnast sadamasse. Pimevärava nimetus tuli sellest, et ei olnud võimalik otse läbi värava vaadata, sest suurt väravaehitist läbiv käik tegi kaare. Pimevärav lammutati pärast 1875. aastat, aga nimi jäi alles.
Ajaloolise ja looduskaitselise väärtusega Väike Pimeaed on kohalikele populaarne vaba aja veetmise koht ning küllalt tähtis turismiobjekt. Korrastatud park suurendab võimalusi selle looduse ja ajaloo tundmaõppimiseks.
Pimeaed asub Narva ja Eesti olulisimatel ajaloolistel kaitserajatistel, mis ehitusmälestistena on riikliku kaitse all. Ka on Pimeaed looduskaitse all II kategooria kaitsealuste liikide elupaigana. Nimelt pesitsevad sealsete vanade puude tüvedes suviti mitu kaitsealust nahkhiirt: tiigilendlane, suurkõrv, põhja-nahkhiir ja veelendlane. Pargi korrastamisel on arvestatud sellega, et nende elukeskkonda võimalikult vähe häirida.
Tehtud tööd aitavad kaasa sellele, et seal säiliksid ajalooliselt kujunenud planeering, maastikuilme ja looduskaitselised ning kultuuriväärtused. Erilist tähelepanu väärib pargis asuv külastajatele alati ligitõmbavalt mõjunud ajalooline restaureeritud purskkaev.
Mis ajendas parki rekonstrueerima?
Pargi rekonstrueerimise idee oli olemas ammu – pargi puud olid vanad, suureks kasvanud ja ohtlikud. Purskkaev ei töötanud. Samuti puudus pargis välisvalgustus.
2008. aastal oli Via Hanseatica projekti raames tehtud eskiis. Otsisime rahastust ja tekkis hea võimalus esitada projekt KIK-i.
2011. aastal alustatud tööde käigus uuendati pargi infrastruktuuri, korrastati haljastust ja tehnorajatisi. Pargiosa korrastamine oli keeruline, sest silmas tuli pidada erinevate osapoolte soove, arvamusi ja vajadusi.
Lõpplahendus arvestab nii ajaloopärandi, eluslooduse kui ka inimestega, kes parki külastavad.
Kaitsealuse pargi rekonstrueerimist toetas KIKi vahendusel Euroopa regionaalarengu fond 257 956,69 euroga ning ülejäänud tegevuste elluviimiseks vajaliku summa (45 318,12 eurot) panustas Narva linn. Kokku läks Väikese Pimeaia korrastamine maksma 303 274,81 eurot.
Pimeaia park on valmis juba mõnda aega. Kuidas kohalikud selle vastu võtsid?
Samal ajal lõpetati Narva jõeäärse promenaadi ehitamine. Mõlemad mainitud objektid paiknevad Narva jõe äärsel alal, täiendavad teineteist sünergiliselt ning on kujunenud populaarseks vaba aja veetmise kohaks nii kohalike kui ka turistide seas.
Võib öelda, et Narva Väike Pimeaed on osa ülemisest promenaadist ja praegu ärkas Väike Pimeaed ellu.
Kohalikud suhtusid tähelepanelikult pargi rekonstrueerimisse – pargi lähedal elavad inimesed jälgisid tööde käiku, huvitusid, arutlesid ja isegi kandsid ette, kus ja millal nende arvates midagi juhtus ja mida võiks paremini teha. Oleme selle kõige eest neile väga tänulikud ja isegi nimetasime neid pargi naabrivalveks.
Praegu kohalikud helistavad ja neid huvitab, millal algavad rekonstrueerimistööd teise Pimeaia osas Viktoria bastioni peal.
Kas ja kui palju kasutati projektis kohalikku tööjõudu?
Väikese Pimeaia rekonstrueerimise hanke võitis mittekohalik Narva firma, nad kasutasid muuhulgas ka kohalikku tööjõudu. Samuti panustasid suurelt KOVi spetsialistid: projekti väljatöötajad, juhid, peaarhitekt, muinsuskaitsespetsialistid, insenerid ja KIKi esindajad.
Kas projekti teostamise käigus juhtus ka mõni huvitav lugu, millest võiks Bioneeri lugejatele rääkida?
Projekti raames tehti pargis elavate nahkhiirte inventuur, mille alusel tehti Narva Pimeaias kindlaks vähemalt kaheksa nahkhiireliigi esinemine: tõmmu- või habelendlane, veelendlane, suurkõrv, põhja-nahkhiir, hõbe-nahkhiir, kääbus-nahkhiir, pargi-nahkhiir ja suurvidevlane. Mõned nendest on II kategooria looduskaitse all.
Arheoloogiliste tööde käigus leiti pargi alalt paralleelselt Koidula-Pimeaia tänavaga kulgev müür, mis välitöid teinud arheoloogi arvates võis olla kunagise linnamüüri alumine osa.
Enne bastionaalvööndi rajamist oli Narva linn, nagu ka paljud teised analoogsed linnad, piiratud kivimüüriga. Võimalikule linnamüürile viitab ka asjaolu, et see liitus pargi põhjaosas välja tulnud värava jäänustega.
Pimevärav oli oluline koht, kust pääses linna keskusest mööda Rüütli tänavat jõe äärde sadamasse. Võimaliku linnamüüri jäänused säilitati maa sees ning nende asukoht on fikseeritud aruandes.
Millest tahate ise selle projektiga seoses rääkida?
SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) korraldas selle aasta kevadel parima maakonnaprojekti väljaselgitamiseks esimest korda rahvahääletuse. Valida sai 75 projekti vahel, mis kõik valmisid 2014. aastal. Igas Eesti maakonnas selgitati viie nominendi hulgast rahva lemmik. Kokku anti nädalase hääletamise käigus KIKi kaudu rahastatud projektidele 2722 häält.
KIKi Facebooki lehel toimunud hääletusele oli üles seatud projekte erinevatest valdkondadest alates laste loodusmatkadest kuni suurte vee- ja soojamajandusprojektideni.
Ida-Virumaa maakondlikuks võitjaks valiti projekt „Narva Pimeaia pargi rekonstrueerimine. 1.etapp“. Projekt sai 88 häält. Me olime väga üllatunud, et meie projekti poolt hääletas nii suur hulk inimesi.
Soovime tänada kõiki neid, kes panustasid projekti väljatöötamisse, rahastamisse ja elluviimisesse, nende hulgas pean kindlasti mainima projekti toetajaid SA Keskkonnainvesteeringute Keskust ja Narva linna, Narva linna arenduse ja ökonoomika ameti meeskonda, projekti elluviijat ning samuti kõiki neid, kes hääletasid selle projekti poolt KIKi Facebooki lehel. 23. augustil andis Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves Narvas üle kodukaunistamise aasta auhinnad, sh Väikese Pimeaia eest.
Me oleme väga uhked, et Narva Väike Pimeaed on leidnud sedavõrd väärikat äramärkimist.
Oleme veendunud, et nii Narva linna elanikud kui ka linna külastajad naudivad pargis jalutamist ja suhtuvad parki peremehelikult ja hoolikalt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta