Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) korraldas aasta parima maakonnaprojekti väljaselgitamiseks 2015. aasta kevadel esmakordselt rahvahääletuse. Valida sai 75 projekti vahel, mis kõik valmisid 2014. aastal. Igas Eestimaa maakonnas selgitati viie nominendi hulgast rahva lemmik. Bioneer otsustas uurida, kuidas võitjatel läheb ja mida KIKi projektidest õpiti. Pärnumaal autasustati Sauga kooli, kuna koolihoonet asuti kütma maaküttega, mis vähendab tuntavalt kooli küttekulu ja keskkonnareostust. Küsimustele vastas Imre Toodu.

Mida see projekt andis kohalikule kogukonnale?

Sauga Põhikoolis õppivatele ja töötavatele inimestele on rajatud kindel soojavarustus ka külmadeks talvekuudeks. Seni kasutusel olnud õlikütte süsteemi saab kasutada varuküttena külmadel perioodidel, kui õhutemperatuur langeb alla 15 külmakraadi.

Kuna koolihoone ei ole soojustatud ja puudub soojustagastusega ventilatsioonisüsteem, siis aeg-ajalt on varukütet vaja rakendada, aga projekti tulemusena köetakse kooli maaküttega ning tagatud on stabiilne soojavarustus koos madalamate kulude ja väiksema keskkonnareostusega.

Miks just maaküte?

Seni kasutasime koolimaja kütteks keskkonda rohkem saastavat ja kallist kütteõli. Maasoojusel põhinev küttesüsteem on üks ökonoomsemaid ja keskkonda vähem saastav ning võimaldab kütta Sauga Põhikooli suurt hoonet ja soojendada tarbevett, koolil on suur territoorium, mis võimaldab maasoojuse ammutamiseks vajaliku torustiku maa sisse paigaldada.

Eestis on maaküttele üle viidud ka teisi haridusasutusi ja kuuldavasti on sellega rahul oldud, samuti oli oluline Keskkonnainvesteeringute Keskuse projektitoetus, mis võimaldas projekti finantseerida.

Sauga koolimaja

Kuidas on lugu teiste piirkonna haridusasutuste küttesüsteemidega?

Teised Sauga valla haridusasutuste hooned paiknevad tsentraalkütte piirkonnas.

Maakütte puhul võib juhtuda, et külmema talveilmaga ei suuda maaküte tagada piisavalt kütet. Kuidas saadakse sellest probleemist üle?

Madalamate temperatuuride korral lisame maaküttele olemasoleva õliküttekatla ja koolipere saab soojades ruumides edasi õppida.

Samas annaks probleemi lahendada koolihoone soojustamisega ja soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi rajamisega, mille tulemusena piisaks ainult maaküttesüsteemist ka külmade talveilmade korral. Järgmise arendusprojektiga tahame koolihoone soojustada ja otsime selleks ka osalist rahalist toetust.

Kuidas leidsite töövõtja?

Töövõtja leidsime riigihankega ning tööd sujusid hästi, täname ALK Pipes OÜ tehtud töö eest.


Mida arvate võitnud projektist?

Vastab KIKi Pärnumaa esindaja Margit Nõgene:

„Sauga Vallavalitsuse projekt sai valitud üheks Maakonna sipelga nominendiks, kuna projekti tulemus on kõigile kasulik: kool sai uue katlamaja, mis töötab rohelisel energial ning kütmine on keskkonnasõbralikum ja odavam.

Üheks oluliseks põhjuseks oli ka kool ise. Sauga Põhikool on väga armas ja hubane ning direktor ääretult tore ja sõbralik inimene. Samuti on Sauga Vallavalitsuse töötajad, kes projekti esitasid, väga hea ja põhjaliku suhtumisega projekti elluviimisesse. Sellised inimesed väärivad oma tegemiste eest tunnustust.“