16. oktoobri õhtul avati Tallinnas Maarjamäel vääriselupaiga õpperada arutelu ja metsaretkega. Peamiselt pildikeelt kasutav rada toob esile pangametsa eripärad ja linnalooduse tähtsuse.
- Keskkonnaharidus
- 28. oktoober 2024
- Foto: Maarjamäe klint / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Vääriselupaigad on elurikkad vana metsa killud, mida leidub Eestis ainult ligi 2% metsamaast. Vastavatud õpperada asub Maarjamäel Filmimuuseumi taga. Sealne pangametsa vääriselupaik on unikaalne nii pinnavormide kui ka liikide koosluse tõttu. Laialehine mets erinevate lehtpuuliikidega pakub elupaiku haruldastele sammaldele ja samblikele, samuti mitmetele metsalindudele. Metsaserv on rändeteeks seitsmele nahkhiireliigile.
“Kümne hektari suurune Maarjamäe vääriselupaik on Tallinna suurim. Isegi Eesti kontekstis on nii suured vääriselupaigad pigem haruldased. Samuti on haruldane, et ühte vääriselupaika saab nii hõlpsasti ja ilma rikkumata tundma õppida, sest tavaliselt paiknevad need raskemini ligipääsetavates metsaosades,” rääkis Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti keskkonnahoiu osakonna juhataja Meelis Uustal.
Ta lisas, et hiljutised inventuurid näitasid, et Tallinnas on koguni ligi 100 hektarit vääriselupaiku, mis on nii suure linna puhul üllatav. Tallinna linn kavatseb enda maal olevaid vääriselupaiku hoida.
Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski kutsub rajaga tutvuma. „Soovitan kõigil teekond koos perega ette võtta ning värske rajaga tutvuda, sest ainult ühiselt ja läbi kogemuste suudame paremini mõtestada metsa ja looduse rolli oma argipäevas. Omal moel on Tallinnal vedanud, sest meie linnas on loodust, sealhulgas väärielupaiku, täitsa tublisti. Aga seda enam peame pingutama, et seda hoida ja väärtustada,“ ütles Ossinovski.
Vääriselupaikade tutvustamisele pühendatud raja valmimist vedas Eestimaa Looduse Fond.
“Vääriselupaigad on metsade liigirikkuse oaasid. Suur osa sellest rikkusest on aga mõõdult imepisike. Ka neist liikidest, kes Maarjamäe pangametsas inimeste igapäevasele trajektoorile jäävad, ei ole mitmed kohe silmaga nähtavad või kõrvaga kuuldavad. Kutsume uuel rajal nii nähtavatest kui ka nähtamatutest metsaväärtustest osa saama,” ütles vääriselupaiga raja eestvedaja Laura Uibopuu.
Äsja valminud õpperada tutvustab nii pangametsa vääriselupaika kui ka selle elanikke, samuti kõneleb see looduse rollist linnas. Ligi 500 meetri pikkuselt õpperajalt leiab loodusväärtustest rääkivad illustratsioonid, tunnetusülesanded ning võimaluse QR-koodi kaudu veebist lisaks lugeda. Ühtlasi saab läbida veidi pikema nuputamisülesandeid sisaldava virtuaalse avastusraja. Rada on mõeldud nii põhikooli lõpuklasside õpilastele kui ka vanematele metsahuvilistele. Õpperajal saab vääriseluspaiga eripärasid avastada nii omal käel jalutades kui ka klassitundide raames.
Arutelul ja retkel räägiti nii vääriselupaikade tähtsusest kui ka kaitsest. Vääriselupaiga õpperada valmis Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel, kaasa lõid Eesti Loodusuurijate Selts ja Tallinna linn. Raja stendid kavandas arhitekt Ruuben-Jaan Rekkor, illustratsioonid joonistas Roland Seer. Raja valmimist toetasid Euroopa Liit projekti BESTbelt raames ning Ülemiste keskus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta