Tallinna botaanikaaias toimub õiglase kaubanduse kuu raames laupäeval, 22. oktoobril teemapäev “Meie igapäevane tee ja kohv”. Soovime juhtida tähelepanu tõsiasjale, et oma igapäevaste valikutega saame muuta maailma paremaks paigaks.

  • Keskkonnaharidus
  • 19. oktoober 2022
  • https://pixabay.com/photos/coffee-beans-seed-powder-wooden-2560260/

Kell 13.00 toimub ringkäik kasvuhoonetes ja palmimajas, mille käigus tutvustatakse erinevaid tulundustaimi õiglase kaubanduse võtmes.

Teemapäeval osaleb Jana Jesmin, Fairtrade kliendisuhete juht Baltikumis. Fairtrade ehk õiglane kaubandus on rahvusvaheline ja tuntuim sertifitseerimise ja märgistamise süsteem, mis hoolitseb selle eest, et meie kaubandus käituks tarneahela alguses olevate inimestega austavalt ja õiglaselt ning hooliks keskkonnasõbralikust põllupidamisest. Maailmas on 1,9 miljon põllupidajat, keda Fairtrade toetab ja meie tarbija tunneb õiglased tooted ära just Fairtrade märgise järgi pakendil.

"Sinu kohvi, banaanide, suhkru, kakao, puuvilla, vürtside ja palju muu kasvatajad väärivad inimväärseid töö- ja elamistingimusi," on Jana Jesmini sõnum.

Üritusel kuuleme ka Lääne-Aafrikas asuva Togo kogukonna arendamise lugu. Togo on seitsme miljoni elanikuga väikeriik Lääne-Aafrikas, mis piirneb läänes Ghana, põhjas Burkina Faso, idas Benini ja lõunas Atlandi ookeaniga. Togo rahvuskeeleks on ewe, kuid ametlik riigikeel on prantsuse keel. Kohaliku kogukonna arengu toetamiseks peamiselt külapiirkondades on loodud MTÜ Centre Des Hommes (CDH). Oma tegevuses arvestab CDH kestva arengu eesmärkide põhimõtete ja nende elluviimisega aidates kaasa kohaliku kogukonna elujärje parandamisele, vaesuse vähendamisele, teadmiste ja teadlikkuse tõstmisele erinevates valdkondades nagu keskkond, haridus, sotsiaalne ettevõtlus, tervislik ja säästlik eluviis, ravimtaimede kasvatamine ja nende tarvitamine erinevate haiguste raviks nagu malaaria jms.

Õiglase kaubanduse teemapäeval on võimalik toetada selle unikaalse kogukonna arengut, müügil on Togo elanike valmistatud tooteid. Kõik tooted on valminud käsitööna. Toodete müügist saadav tulu teotab kohalike kunstnike tegevust, samuti annab see osaliselt sissetulekut farmeritele, kes harivad maad, kuhu rajatakse ökoküla. Müügitulu toetab ökoküla rajamist tervikuna.