Maailma merepõhjas on hinnanguliselt 14 miljonit tonni mikroplasti, mis on lagunenud igal aastal ookeanidesse jõudvast tohutust prügikuhjast, teatas kolmapäeval Austraalia riiklik teadusagentuur.

  • Veemajandus
  • 7. oktoober 2020
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Saasteosakeste hulk oli 25 korda suurem kui eelnevates uuringutes leitud on, märkis agentuur CSIRO  nimetades oma uuringut esimeseks globaalseks hinnanguks mikroplasti hulgale merepõhjas.

Teadlased kasutasid robotallveelaeva kogumaks proove kuni 3000 meetri sügavuselt Austraalia lõunaranniku lähedalt. Uuring avati teadusajakirjas Frontiers in Marine Science.

"Meie uurimus näitas, et süvaookean on mikroplasti settepaik," ütles teadlane Denise Hardesty. "Meile tuli üllatusena näha nii suurt mikroplasti kogust nii eraldatud paigas."

Teadlased märkisid, et piirkondades, kus hulbib rohkem prügi, on üldiselt rohkem prahti ka merepõhjas.

"Ookeanisse jõudev plastsaaste laguneb ja muutub mikroplastiks," ütles uuringu juht Justine Barrett. "Tulemused näitavad, et mikroplast tõepoolest upub ookeanipõhja."

Hardesty tegi üleskutse leida mereplasti probleemile kiiremas korras lahendus, kuna see mõjutab ökosüsteeme, elusloodust ja inimtervist.

"Valitsus, tööstus ja kogukond peavad tegema koostööd, et vähendada märkimisväärselt prahikogust, mida me oma randadel ja ookeanides näeme," ütles ta.