Keeruline olukord majanduses tekitab väljakutseid nii eraisikutele kui ka tööandjatele ning alati ei väljuta võitjana. Nii tuleb järjest rohkem teateid koondamistest ja ka pankrottidest. SEB eraklientide panganduse divisjoni juht Sille Hallang selgitab, mida teha, kui inimene on kaotanud töö ning ei suuda igakuised laenumakseid enam tasuda.
- Majandus
- 29. november 2023
- Foto: Pixabay
Kuna iga inimese olukord on erinev, siis peaks SEB eraklientide panganduse divisjoni juhi Sille Hallangu sõnul kliendi olukorra personaalseks hindamiseks töökaotuse ning võimalike makseraskuste tekkimise korral pöörduma esmalt oma kodupanga poole. Nii saab koostöös leida kliendi jaoks sobivaima lahenduse.
„Väga oluline on panga poole pöörduda kohe, kui tuleb teade koondamisest või töökaotusest, sest olukorra hilisem lahendamine juba kuhjuva võlaga, võib osutuda tunduvalt keerulisemaks ja kulukamaks,“ selgitas Hallang.
Klientidel on võimalik töökoha kaotusega seotud riske ennetavalt maandada sõlmides laenukaitse kindlustuse. Lisaks töökoha kaotusele katab see igakuised laenumaksed ka haiguse või õnnetuse korral kuni 12 kuuks. Laenuvõtja surma puhul tasutakse tema eest laenulepingu jääk. Kindlustust on võimalik sõlmida koos laenulepingu allkirjastamisega, aga ka hiljem, kogu lepingu kehtivuse ajal.
Ajutiselt aitab keerulises olukorras hakkama saada maksepuhkus
Kui laenukaitse kindlustust sõlmitud ei ole, siis üks võimalus, mis aitab rahaliselt keerulises olukorras hakkama saada, on maksepuhkus, mille maksimaalne periood on kuus kuud. Sellisel juhul tasub klient teatud perioodi vältel vaid intressimakseid. Maksepuhkuse lõppedes jaotatakse Hallangu sõnul selle perioodi ajal tasumata jäänud laenu põhiosa maksed edaspidiste osamaksete vahel, mistõttu laenu igakuised tagasimaksed tulevikus suurenevad.
Selleks, et laenu tagasimaksed oleksid siiski jõukohased ka peale maksepuhkuse lõppu, on laenusaajal võimalik taotleda maksepuhkuse perioodi võrra laenu lõpptähtaja pikendamist. „Maksimaalne kodulaenu periood võib olla kuni 30 aastat ja näiteks kui kliendil on jäänud sellel hetkel kodulaenu tasuda veel 20 aastat, siis on võimalik perioodi pikendamine kuni 10 aasta võrra. Seejuures tuleb meeles pidada, et intressikulu suureneb kogu laenuperioodi vältel,“ selgitas eraklientide panganduse divisjoni juht.
Hallang paneb südamele, et maksepuhkus sobib rahaliselt keerulises olukorras lühiajaliseks lahenduseks. Pikaajaliste makseraskuste korral soovitas ta ühe võimalusena kaaluda näiteks oma kodu vahetust väiksema, energiatõhusama või soodsamate kuludega eluaseme vastu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta