Tallinnas rändab ringi ainulaadne klaasikonteiner, mis kogub kokku pudelite ja -purkide helid. Kogutud helidest loob tunnustatud Eesti kitarrist ja produtsent Raul Ojamaa uue elektroonilise muusikapala, mis jõuab avalikkuseni aprillis. 

“Konteineri eesmärk ei ole pelgalt heli kogumine – see suunab tähelepanu klaaspakendite sorteerimisele ja ringlussevõtule,”

sõnas projekti algataja, Johnnie Walkeri esindaja ja jookide maaletooja Prike juhatuse liige Armin Mähhar.

Ta selgitas, et Eesti elanik tekitab aastas keskmiselt 373 kg olmejäätmeid, millest sorteeritakse alla poole, vaid 38%. See on Euroopa Liidu üks madalamaid näitajaid.

“Helisalvestav klaasikonteiner toob inimesed mänguliselt tõsise teema juurde ning inspireerib neid oma harjumusi muutma,“ rääkis Mähhar.

Sorteerimise tähtsust rõhutab ka loodava heliteose autor Raul Ojamaa:

„Klaasi helid sümboliseerivad nii purunemist kui ka taaskasutust, mis on väga tugev metafoor ringlussevõtule. Minu eesmärk on panna need helid muusikaliselt elama ning edastada keskkonnasõnum loomingulisel viisil.“

19. märtsini asub helisalvestav klaasikonteiner Telliskivi TLN pargi serval, kohe M-hoone läbikäigu läheduses, kus külastajad ja linnaku ettevõtted saavad oma klaaspakendid konteinerisse visata ja panustada sellega uue muusikapala sündi. Seejärel liigub konteiner Ülemiste Linnakusse, kus jätkatakse heli kogumist.

„See on rohkem kui lihtsalt sorteerimisele mõtlema panemine – see on loov ja mänguline viis näidata, et meie igapäevastel valikutel on suurem mõju kui arvame, ja et see võib kõlada sõna otseses mõtte kaugemale,“ ütles Telliskivi TLN üürisuhete juht Katrina Šokman. Ta lisas, et sorteerimise praktikaid tuleb muuta arusaadavamaks ja ligipääsetavamaks: „Inimeste valmisolek sorteerida kasvab, aga sageli ei teata, kuidas seda õigesti teha. Sellised algatused aitavad keskkonnasõbraliku käitumise siduda loovuse ja tehnoloogiaga, muutes sorteerimise positiivseks kogemuseks.“

Unikaalne klaasikonteineri helidest loodav elektrooniline muusikateos avaldatakse aprillis.

Kui sul on kodus tühje klaaspudeleid või -purke, ära viska neid segaolmesse.Too need Telliskivi TLN-i või märtsi teises pooles Ülemiste klaasikonteinerisse ning anna oma panus nii puhtamasse keskkonda kui unikaalse heliteose sündi.