Mustkael-pütt on lõunapoolse levilaga liik, kes Põhja-Euroopasse satub harva. Eestis on mustkael-pütt haruldane eksikülaline, keda on linnuharulduste komisjoni andmetel Eestis kohatud kokku vaid üle 30 korra, viimati 2019. aasta detsembris Ruhnu saarel.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 23. aprill 2020
- Foto: Mustkael-pütid/Rene Ottesson
Mustkael-pütt on Eestis mõned korrad siiski ka pesitsenud – viimati 1983. aastal Vooremaal Soitsjärvel. Linnuharulduste komisjon kinnitas kahe paari tõenäolise pesitsemise ka Tartumaal Ilmatsalu kalatiikidel 2016. aastal – vanalinnud ehitasid pesi, kuid veetaseme langedes jäid need kuivale. Just veetaseme alanemine on sarnaselt teistele püttidele ohuks ka mustkael-pütile.
Mustkael-pütt sarnaneb kehakujult, suuruselt ja sulestikult sarvikpütile, kuid tema nokk on peenem ja pisut ülespoole kaarduv ning laup järsem. Mustkael-pütil puudub ka "krae" ning uhkete "sarvede" asemel on silma taga vaid väiksed kollased ehissuled. Nagu nimigi ütleb, on mustkael-pütil kael must, kuid tuleb olla tähelepanelik – ka sarvikpüti roostepruun kael võib sõltuvalt valgusoludest mustana näida.
Mustkael-püti vaatluste andmed koos tõestusmaterjalidega (foto, video) palume saata Eesti Ornitoloogiaühingu juures tegutsevale linnuharulduste komisjonile aadressil eoy@eoy.ee.
Mustkael-püti kohta saab täpsemalt lugeda tuttpütiaasta kodulehelt siit ning kõigi Eestis olevate püttide tutvustused leiab siit.
Tuttpütiaastat toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta