Mustkael-pütt on lõunapoolse levilaga liik, kes Põhja-Euroopasse satub harva. Eestis on mustkael-pütt haruldane eksikülaline, keda on linnuharulduste komisjoni andmetel Eestis kohatud kokku vaid üle 30 korra, viimati 2019. aasta detsembris Ruhnu saarel.

Mustkael-pütt on Eestis mõned korrad siiski ka pesitsenud – viimati 1983. aastal Vooremaal Soitsjärvel. Linnuharulduste komisjon kinnitas kahe paari tõenäolise pesitsemise ka Tartumaal Ilmatsalu kalatiikidel 2016. aastal – vanalinnud ehitasid pesi, kuid veetaseme langedes jäid need kuivale. Just veetaseme alanemine on sarnaselt teistele püttidele ohuks ka mustkael-pütile.

Mustkael-pütt sarnaneb kehakujult, suuruselt ja sulestikult sarvikpütile, kuid tema nokk on peenem ja pisut ülespoole kaarduv ning laup järsem. Mustkael-pütil puudub ka "krae" ning uhkete "sarvede" asemel on silma taga vaid väiksed kollased ehissuled. Nagu nimigi ütleb, on mustkael-pütil kael must, kuid tuleb olla tähelepanelik – ka sarvikpüti roostepruun kael võib sõltuvalt valgusoludest mustana näida.

Mustkael-püti vaatluste andmed koos tõestusmaterjalidega (foto, video) palume saata Eesti Ornitoloogiaühingu juures tegutsevale linnuharulduste komisjonile aadressil eoy@eoy.ee.

Mustkael-püti kohta saab täpsemalt lugeda tuttpütiaasta kodulehelt siit ning kõigi Eestis olevate püttide tutvustused leiab siit.

Tuttpütiaastat toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.