Eesti Ornitoloogiaühing (EOÜ) kutsub kõiki pääsukesi loendama ja fotodel jäädvustama.

Kodukoha pääsukesi loendama palutakse inimesi, kelle elukoha või suvemaja ümbruses pesitsevad savipesi rajavad suitsu- ja räästapääsuke. „Pesitsevate pääsukeste kohta andmete kogumisega soovime pilku peal hoida nii meie rahvuslinnu kui ka tema sugulase käekäigul,“ sõnab uurimise eestvedaja Mati Kose.

Loenduses osalemine on imelihtne ning ei eelda eriteadmisi. Andmeid liikide arvukuse ja pesitsustulemuste kohta saab mugavalt sisestada EOÜ kodulehel. Sealtsamast võib välja trükkimiseks alla laadida ka pdf-formaadis ankeedi. Kui teil on raskusi ankeedi väljatrükkimisel, palun pöörduge abi saamiseks oma lähedaste või abivalmis kogukonnakaaslaste poole.

Fotohuvilisi kutsutakse aga osalema pääsukeste fotovõistlusel, kuhu oodatakse pilte tänavusest aasta linnust suitsupääsukesest, räästa- ja kaldapääsukesest ning piiritajast.

Fotokonkursi peapreemia läheb parimale suitsupääsukesest tehtud fotole. Kahes vanuserühmas antakse mõlemas välja kolm auhinnalist kohta. Lisaks jagatakse temaatilisi eriauhindu „Pääsuke õhus“, „Minu kodupääsuke“, „Pääsukese portree“ ja „Pääsukesed rändel meil ja mujal“. Fotokonkursi korraldab EOÜ koostöös MTÜ-ga Fotokeskkond.

Korraldajad paluvad nii loendamisel kui ka pildistamisel jälgida loodusvaatlemise häid tavasid ning mitte liigselt häirida pesitsevaid linde.

Mõlemad üritused toimuvad programmi „Aasta lind 2011“ raames. Aasta linnu ettevõtmisi toetavad tänavu Keskkonnainvesteeringute Keskus, Estonian Air, Nordic Digital, Overall, Kalev, Olde Hansa.

Loe varasemate aasta lindude kohta Bioneerist!
Suitsupääsuke 2011
Punaselg- ja hallõgija 2010
Kodukakk 2009
Teder 2008

Varasemad aasta linnud 
Luik 2007 
Hänilane 2006 
Kanakull 2005
Valge-toonekurg 2004
Harakas 2003
Kodu- ja põldvarblane 2002
Kiivitaja 2001
Suitsupääsuke 2000
Kirjurähn (suur-, tamme-, valgeselg- ja väike-kirjurähn) 1999
Must-toonekurg 1998
Sookurg 1997
Suurkoovitaja 1996
Rukkirääk 1995