Sel nädalavahetusel toimub Tallinna külje all Luigel juba 21. korda traditsiooniline Luige Maaelu Näituslaat, mis hõlmab endas aiandus- ja käsitöölaata ning Baltimaade suurimat looma- ja linnunäitust.

  • Maamajandus
  • 11. mai 2018
  • Foto: Loomad Luige Laadal. OÜ Eesti Tõukari

Aiandus- ja käsitöölaat on fokusseeritud kodude ja aedade sisustamisele. Esindatud on rikkalik kodumaine seemne-, taime-, lille-, vilja-, ilupuude ja -põõsaste istikuvalik ning õuekujunduskaupade valik. Laadal pakutava kauba sortiment ulatub seemnetest kuni saunade ja kodudeni. Laadal osalevad ettevõtjad igast Eesti maakonnast ja pakutava kauba osas on eelistatud eestimaist kaupa ja eestimaiseid kauplejaid.

Maaelu näitus annab suurepärase võimaluse tutvuda Eesti maaeluga, koos annuse eksootikaga. Näha saab piima- ja lihaveiseid, lambaid ja kitsesid, kodulindusid ja küülikuid ning erinevaid kalu. Eksootikat pakuvad nt jaanalinnud, alpakad ja kängurud. Eesti Linnukasvatajate Selts korraldab Eesti läbi aegade suurima tõulindude näitus-konkursi. Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu tutvustab Eestis aretatavaid veisetõuge ning viib läbi lihaveiste hindamise. Lisaks saab näha nt lehma- ja kitselüpsmist, lambapügamist, meevurritamist ning tutvuda sepatööga.

Mõnusaks ajaveetmiseks ja kõhutäitmiseks on näituslaadal külastajate poolt kõrgelt hinnatud toidutänav, kus pakutakse mitmekülgseid kodumaiseid toiduaineid ja tooteid. Tootjate ühendliitudena on esindatud nt Uma Mekk, Talumeiereide Liit ja Järvamaa Toiduvõrgustik.

Peredele mõeldes on lasteala ka sel aastal suurenenud. Toimuvad erinevad võistlused ja meisterdamised, lisaks ka traditsiooniline ponisõit, erinevad batuudid ja atraktsioonid. Lapsed saavad ka loomadega koos pilti teha – professionaalselt fotograafilt saab mälestuseks kvaliteetfoto.

Kiili valla 25. aasta tähistamiseks on eraldi kogukonnaala, kus Kiili valla külaseltsid tutvustavad oma tegevusi ja külakohvikud ning Kiili OTT pakuvad oma tooteid.

Luige Maaelu Näituslaada peakorraldaja Koit Põllu sõnul on selle aasta Luige Maaelu Näituslaat eelmise aasta näituslaadast suurem, kuid ennekõike sisurikkam. „Huvi näituslaada vastu on väga suur nii müüjate kui ka külastajate, sh välisriikide külastajate poolt. Seda arvestades oleme seadnud ka piiri osalejate arvule ega tekita müügiplatse juurde külastajate arvelt. Tahame, et külastajad saaksid Luigel mõnusalt ja lahedalt aega veeta,“ sõnas Koit Põld.

Luige Maaelu Näituslaat toimub 11.–13. maini. Reedel on näituslaat avatud kell 12-19, laupäeval kell 9-17 ning pühapäeval kell 9-16. Näituslaada piletihind lastele, õpilastele, üliõpilastele ja pensionäridele on 4 eurot, täiskasvanutele 6 eurot ja peredele 15 eurot. Teist aastat järjest on võimalik soetada pilet eelmüügist Piletilevist.