Mehhiko Suursaatkond Eestis ja Soomes esitleb Tallinna Botaanikaaia Palmimajas näitust „Pluma y Plomo" ("Sulg ja plii"), kus on esindatud Mehhiko kunstniku Emiliano Gironella tööd. Näitus koosneb kahest osast. Esimest osa töödest esitletakse tänasest 27. juunini, teist osa 28. juunist 18. juulini.

  • Bioneeri uudised
  • 6. juuni 2024
  • Foto: Mehhiko näitus Tallinna Botaanikaaias / Tallinna Botaanikaaed

“Mehhiko saatkonna näitus jõudis botaanikaaeda Hispaania saatkonna vahendusel, kes meie eest hea sõna kostis. Sestap võib seda lugeda mõni aasta tagasi lõppenud projekti “Tallinna Botaanikaaed – Taimeriigi suursaatkond Eestis” ülimalt õnnestunud jätkuks,” ütles üks näituse korraldajatest, Tallinna Botaanikaaia troopilise osakonna juhataja Jaan Mettik. “Ülimalt õnnestunuks pean ma väljapanekut eelkõige seetõttu, et Emiliano Gironella erksavärvilised monotüüpiad moodustavad koos Palmimaja eksootiliste taimedega tõeliselt orgaanilise terviku.”

Pluma y Plomo" on osa 2019. aastal algatatud suuremast projektist, mille eesmärk on hinnata ümber asteekide keisri Moctezuma II ja Hispaania kapteni kindral Hernán Cortési ajaloolisi kohtumisi 500 aastat tagasi. Mehhiko kunstnik Emiliano Gironella on loonud 30 ksülograafilist kunstiteost, mis on inspireeritud sellest ajaloolisest kohtumisest, eesmärgiga ärgitada uusi põlvkondi mõtisklema ja tõlgendama Mehhiko ja Hispaania ajaloo üliolulist perioodi tänapäevase vaatenurga kaudu.

Näitus teeb kummarduse ajaloolisele Mehhiko botaanikaaedade traditsioonile, mis oli märkimisväärne juba enne mujal populaarsust kogumist. Kui hispaanlased Cortési juhtimisel Tenochtitlani – asteekide impeeriumi pealinna – jõudsid, kohtasid nad suurepäraseid sise- ja välisaedu, mis sisaldasid kohalikke lilli, ravimtaimi, puuvilju ja unikaalseid loomi, mille eest kandsid hoolt asteekide aadlikud. See näitus tõstab esile Emiliano Gironella kunsti ilu ja sümboolikat selles ajaloolises kontekstis.

Tallinna Botaanikaaeda jõudis näitus tänu Mehhiko sihtasutusele Grupo Andrade Foundation, mis tegeleb haavatavas olukorras olevate laste elujärje parandamisega. Lisaks on näitus osa festivalist Iberofest, mis on hispaania ja portugali keelt kõnelevate riikide saatkondade korraldatud kultuuriürituste seeria, et edendada nende kultuuri ja keelt.

Külastajad saavad näitusega tutvuda kuni 18. juulini iga päev kell 11.00-19.00 Tallinna Botaanikaaia Palmimajas.
Näituse ametlik avamine on 11. juunil kell 16.00.

Videotervitus sihtasutuselt Grupo Andrade.