Hämar saal mõjub nagu veealune maailm: salapärane, sügav, avastusterohke. Ma ei tea veel, mida see tundmatu maailm mulle pakub. Seisan rahvamassis uusi elamusi oodates, uneledes... Ühtäkki ilmub rahva seast nähtavale kalamees. Jah, tõeline kalur, kes kannab oranži veekindlat ürpi ning õlal õnge ja kahva. Sillerdavast veest tõmbab ta kahvaga välja näkineiu.
- Keskkonnaharidus
- Mirjam Burget
- 17. juuni 2013
Õbluke tüdruk pistetakse ilma igasuguse jututa suurde konservikarpi, millel ilutseb silt „Ahhaa, räim tomatis!“.
Tütarlaps ei jää pimedasse karbikesse kauaks. Veidi aja pärast lõikab ahne kalamees kaane konservikarbi avaja abil lahti. Karbist vupsab välja seesama neiu, kes kingib kalamehele tänutäheks priske räime tomatis.
Just säärase etenduse saatel avati mai viimasel päeval Tartus teaduskeskuses AHHAA näitus „Ahhaa, räim tomatis!“. Toidu- ja keskkonnateemaline näitus käsitleb kolme suuremat teemat: toidus sisalduv energia, toidu olelusring ning Läänemeri ja keskkond. Ligi 20 käed-külge eksponaati pakuvad avastamiselamusi nii suurele kui väikesele külastajale. Näitus kutsub kaasa mõtlema selle üle, mida me sööme ning kuidas toidu tootmine ja tarbimine mõjutab meie keskkonda.
Interaktiivne näitus on külastajatele avatud kuni oktoobri lõpuni. Külastusinfo teaduskeskuse AHHAA veebilehelt www.ahhaa.ee/piletid-ja-info.
Kahvli harudel olevaid mulaaže liigutades tuleb ära arvata, kui suur on harude otsas olevate toitude energiahulk. Foto: Silver Gutmann.
Päevase kõhutäie arvestamiseks tuleb valida päevasele energiavajadusele vastav süvend ning see täita meelepäraste toitudega. Mida kaloririkkam toit, seda suurem klots. Kumma valid: kas kartulikrõpsud või õuna? Foto: Silver Gutmann.
Suhkruratta abil saab ära arvata, kui palju on erinevates karastusjookides suhkrut. Kui palju on mõistlik päevas limonaadi juua? Foto: Veljo Runnel.
Treeningvahendi tabloolt saab valida meelepärase toidu ning trenažööri abil selle energia ära kulutada. Kas sõber jõuab sind ära oodata, kuni oled hamburgerist saadud energia ära kulutanud? Foto: Silver Gutmann.
Ekraanil kuvatakse ülesanne: osta poest õhtusöögiks tarvilikud toiduained. Kas oskad oste planeerida nii, et toitu raisku ei läheks? Foto: Silver Gutmann.
Läänemere ökosüsteemi pildil ekraani liigutades saab teada, milline on toksiliste ainete sisaldus kalades ja teistes meres elavates organismides sõltuvalt nende asetsemisest toiduahelas. Numbriliselt kuvatakse näiteks DDT ja dioksiinide sisaldus. Fotod: Veljo Runnel ja Silver Gutmann.
„Vaibale“ astudes kuuleb kala hääli. Sellised interaktiivsed vaibad tuleb näituse külastajal saalist ise üles otsida. Foto: Silver Gutmann.
Kalaprille kasutades koged, mis tunne on Läänemeres kala kombel ringi ujuda. Sukelduja peab olema ettevaatlik, sest lisaks teistele avantüristidele on meres veel asukaid. Foto: Veljo Runnel.
Vaata ka videot näituse avamisest 31. mail 2013 teaduskeskuses AHHAA:
Näituse koostas teaduskeskus AHHAA koostöös Tartu Ülikooli loodusmuuseumi, Soome Keskkonnainstituudi, Soome Põllumajandusuuringute Keskuse ja Tervise Arengu Instituudiga.
Näitus valmis projekti „FOODWEB - Läänemere keskkond toit ja tervis: harjumusest teadlikkuseni“ raames. Projekti toetab Euroopa Regionaalarengu Fond (ERDF) ning seda teostatakse Kesk-Läänemere INTERREG IV A 2007-2013 programmi raames.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta